Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Nobelovu cenu za ekonómiu získali traja vedci

Výbor pre udeľovanie Nobelovej ceny pri Švédskej akadémii vied oznámil, že tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získali Američania Peter A. Diamond (nar. 1940 v New Yorku)) a Dale T. Mortensen (nar. 1939 v Enterprise) a Brit gréckocyperského pôvodu Christopher A. Pissarides (nar. 1948 v Nikózii).

Peter Arthur Diamond pôsobí na Massachusetts Institute of Technology. Väčšinu svojej profesionálnej kariéry venuje analýze amerického dôchodkového systému. Už v 60. rokoch preukázal, že je výhodnejšie zvýšiť vlastné úspory na penziu na úkor medzigeneračnej solidarity, ak je reálny výnos na finančných trhoch vyššií ako súčet tempa hospodárskeho rastu a rastu populácie.

Dale Thomas Mortensen pôsobí na Severozápadnej univerzite v Evanstone. Svoj výskum zameriava na ekonomiku práce, makroekonomiku a ekonomickú teóriu. Je známy predovšetkým ako priekopník vo výskume dočasnej nezamestnanosti. Venuje sa aj štúdiu fluktuácie pracovných síl, ich prerozdeľovaniu a personálnym vzťahom.

Christopher Antoniou Pissarides od roku 1974 žije v Británii. Je profesorom na prestížnej britskej London School of Economics, kde prednáša ekonómiu od roku 1976. Predmetom jeho výskumu sú témy z makroekonomiky – trh práce, ekonomický rast a ekonomická politika.

Zdroj: Nobelprize.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *