Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Nobelovu cenu získali ekonómovia zaoberajúci sa znížením globálnej chudoby

Makroekonomika 14.10.2019 | 15:39 0 Komentárov

Nobelovu cenu za ekonómiu získali: Ind – Abhijit Banerjee, Francúzska – Esther Duflová a Američan – Michael Kremer. Švédska Kráľovská akadémia vied ocenila ich experimentálny prístup k znižovaniu globálnej chudoby.

A. Banerjee a E. Duflová tvoria manželský pár a spolu pôsobia na americkom Massachusettskom technologickom inštitúte. Vydali spolu knihu Chudobná ekonómia, ktorá položila empirické základy pre boj s chudobou. M. Kremer sa v práci zameral na ekonomický rozvoj a medzinárodnú ekonomickú disparitu.

Kráľovská akadémia uviedla: „Napriek citeľnému zlepšeniu je globálna chudoba najviac urgentnou otázkou. Viac ako 700 miliónov ľudí stále dostáva extrémne nízke príjmy. Každoročne zomrie zhruba päť miliónov detí vo veku do päť rokov na choroby, ktoré by mohli byť vyliečené nenákladnou starostlivosťou. Polovica detí celosvetovo opúšťa školu bez základnej gramotnosti a schopnosti počítať.“

Tohtoroční laureáti priniesli niekoľko nových odpovedí týkajúcich sa spôsobov boja s globálnou chudobou. Navrhujú rozdelenie problému na menšie a ľahšie zvládnuteľné otázky. Napríklad hľadanie najúčinnejších opatrení vedúcich k zlepšeniu vzdelávania alebo zdravia detí. Ekonómovia ukázali, že odpovede na tieto menšie, konkrétnejšie formulované otázky sa často najlepšie získavajú prostredníctvom starostlivo pripravených experimentov medzi ľuďmi, ktorých sa dané problémy najviac týkajú.

Laureáti ceny dostanú deväť miliónov švédskych korún – zhruba 828 850 eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *