Stvrtok 22. októbra. Meniny má Sergej

Nová dohoda o bankovom odvode by mohla byť na stole do konca týždňa

Banky 01.06.2020 | 13:10 0 Komentárov

NBS kritizuje predlženie a zdvojnásobenie bankového odvodu. Uviedol to guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.

P. Kažimír uviedol, že súčasná legislatívna podoba bankového odvodu by sa mala zmeniť. Potreba jeho zrušenia je podľa neho v súčasnosti významnejšia ako kedykoľvek predtým. „Treba nastoliť stav spolupráce medzi všetkými partnermi. Medzi bankami a vládou. Bankový odvod v súčasnej legislatívnej podobe by sa mal zmeniť. V neposlednom rade si myslíme, že treba byť flexibilný a ochotný spolupracovať a možno aj v neprebádanom prostredí meniť kroky, ktoré neboli možno správne,“ povedal podľa TASR.

Štátny tajomník Ministerstva financií SR Ľuboš Jančík uviedol, že pokračuje rokovanie s bankami. „My nepovažujeme banky za nepriateľov štátu. Uvedomujeme si, že aj v tejto oblasti by malo prísť systémové riešenie. Nie je dobré, ak sa zavádza nadmerná regulácia do nejakého sektora. Verím, že sa to do konca tohto týždňa podarí vyriešiť,“ priblížil postoj ministerstva financií.

Člen Bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček upresnil, že bankový sektor je na Slovensku stále odolný. Obavy však má z poklesu ziskovosti. Profitabilita bánk klesla v prvom štvrťroku o 61 percent. Dôvodom je najmä zdvojnásobenie bankového odvodu a vyššia tvorba opravných položiek, ktoré si banky začali viac odkladať na prípadné budúce straty z úverov. Reakciou bánk bolo aj sprísnenie posudzovania úverových žiadostí a tým obmedzenie úverovania.

NBS oceňuje dohodu na odklade splátok úverov. „Zlepšuje to finančnú pozíciu domácností a podnikov, znižuje straty v bankách,“ dodal riaditeľ odboru dohľadu na makroúrovni v NBS Marek Ličák. Ak by odkladu nedošlo, počet domácností, ktoré by stratili schopnosť splácať záväzky, by podľa neho stúpol o 6,2 percenta.

Ďalším krokom pomoci ekonomike by podľa NBS mala byť garančná schéma na úvery podnikov. Tie prakticky zamrzli. Bez úverov podnikom klesajú investície a zastavuje sa ekonomika.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial