Utorok 04. augusta. Meniny má Dominik, Dominika

Nová hranica hypotéky pre mladých – 1 153 eur

Možnosť získať štátom bonifikovanú hypotéku pre mladých sa od dnes (1. apríla) otvára viacerých žiadateľovm. Strop príjmovej hranice, od ktorej možno takýto úver získať, sa totiž zvyšuje o viac ako sto eur na 1153,10 eur. Pri dvojiciach sa príjmová hranica zdvojnásobí na 2306,20 eura.

Dôvodom zmeny je nová priemerná mzda hospodárstva SR, ktorú každý štrvťrok vyhlasuje Štatistický úrad. O nej sa odvíja i limit príjmu ako 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy. Dôvodom relatívne vysokého zvýšenie sú koncoročné odmeny, ktoré zvýšili priemernú mzdu za posledný kvartál vlaňajška.  

Ďalšou podmienku na získanie hypotéky pre mladých je vek od 18 do 35 rokov. Priemerný príjem v predchádzajúcom roku teda nesmie presahovať stanovenú hranicu. Príspevok sa poskytuje počas prvých piatoch rokov splácania, najviac však zo sumy 50.000 eur. Úroková sadzba sa znižuje o tri percentá, pričom dve percentá dotuje štát a jedno percento banka. Do posudzovania nároku na štátny príspevok sa nezapočítavajú napríklad diéty, výživné alebo štipendium doktoranda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *