Pondelok 10. augusta. Meniny má Vavrinec

Nová koalícia sa bude musieť dohodnúť na spôsobe fiškálnej politiky

03.03.2020 | 14:45 0 Komentárov

Napriek úvodnému optimizmu môže medzi novými vládnymi stranami vzniknúť napätie pri otázkach fiškálnej politiky. Kým SAS je čisto pravicovou stranou, OĽaNO a Za ľudí stredo-pravé strany, Sme rodina by rada otvorila rozpočet pre väčšie vládne výdavky.

Nová vláda bude musieť hasiť problémy vo verejných financiách. Je ním hroziaci nárast deficitu. Hoci rozpočet bol schválený so schodkom len 0,49 percenta HDP, podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť môže po schválení 13. dôchodkov dosiahnuť až 2,4 percenta.

„Nasledujúce dni a týždne ukážu podobu novej vlády, ako aj obsadenie jednotlivých ministerských postov. Keďže medzi možnými koaličnými partnermi sú rozdiely, viditeľné napríklad v pohľade na hospodársku a fiškálnu politiku, budú musieť dosiahnuť konsenzus aj formou určitých kompromisov,“ predpokladá analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Ide o dohodu o povolebnej spolupráci medzi víťazom volieb – stranou OĽaNO, hnutím Sme rodina a stranami SaS a Za ľudí.

Podľa analytičky sa strany zhodujú v niekoľkých prioritách, a to najmä v zameraní na boj proti korupcii, reformách súdnictva, zdravotníctva či vzdelávania. Líšia sa však niektorých ekonomických otázkach. „Ekonomický program strany OĽaNO je viac centristický, ako napríklad program Sme rodina, ktorý by znamenal viditeľnejšie fiškálne uvoľnenie. Strany SaS a Za ľudí zas budú prípadnú novú koalíciu smerovať viac do stredu, a tak pravdepodobne obmedzovať fiškálny vplyv politík,“ očakáva K. Muchová.

Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), Radovan Ďurana dodáva, že víťazné strany „dostali do vienka rozpočet v tak zlom stave, že prvé roky ich bude trápiť viac ako dvojmiliardový deficit a zákaz zvyšovania výdavkov. Dohodnúť sa budú musieť na úsporných opatreniach. Na zvyšovanie výdavkov podľa priorít veľa priestoru nebude,“ myslí si.

Podľa makroekonóma VÚB banky Michala Lehutu bude okrem deficitu problémom aj snaha strany Sme rodina vyňať mnohé inštitúcie a investície z okruhu verejných financií. „To, aby boli všetky verejné výdavky a dlh poctivo zaznamenané ako výdavky a dlh verejnej správy, sleduje nezávislý Eurostat. Tieto nádeje na ‚výdavky bez dôsledkov‘ preto treba schladiť,“ myslí si analytik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *