Piatok 17. január. Meniny má Nataša

Nová šéfka EK U. Leyenová obnovila úvahy o jednotnej minimálnej mzde

Makroekonomika 19.07.2019 | 13:50 0 Komentárov

Nová predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zaradila minimálnu mzdu v Európskej únii medzi svoje hlavné priority.

Jednotná európska mzda, je politicky citlivou mzdou. Rozdiely medzi výškou minimálneho zárobku sú totiž medzi európskymi krajinami výrazné. Kým na Slovensku je hrubá minimálna mzda 520 eur, v Bulharsku je to 286 eur a v Nemecku 1599 eur. Tieto rozdiely reflektujú rozdielny stupeň ekonomického rozvoja a aj odlišné životné náklady. Zjednotenie minimálnej mzdy by zobralo menej rozvinutým krajinám ich konkurenčnú výhodou v očiach investorov. A tí by nemali dôvod presúvať svoju produkciu zo západných krajín.

S úvahami o zjednotení minimálnej mzdy prišiel v minulosti Emmanuel Macron. Dôvodom bola konkurencia nákladnej dopravy zo strednej a východnej Európy, keď dopravné firmy konkurovali vďaka nižším mzdovým nákladom francúzskym prepravcom na ich vlastnom území.

To, že táto téma je naďalej živá dokazuje aj inauguračný príhovor novej šéfky EK. „Chcem zabezpečiť, aby sa pracovať oplatilo. Každý, kto pracuje na plný úväzok, by mal zarábať minimálnu mzdu, ktorá mu zabezpečí slušný plat,“ uviedla. Podrobnosti, ako by minimálny zárobok chcela stanoviť, zatiaľ nie sú známe. Zdá sa však, že by to nemala byť plošná mzda naprieč celým kontinentom.

„Potrebujeme vytvoriť rámec, ktorý by rešpektoval rozdiely na jednotlivých pracovných trhoch,“ uviedla U. Leyenová. Do úvahy teda pripadá viacero variánt. Napríklad mechanizmus, že minimálna mzda má predstavovať určité percento priemernej mzdy v danej krajine. V minulosti sa uvažovalo o 60 percentách priemernej mzdy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *