Streda 26. február. Meniny má Viktor

Nové daňové pravidlá uvítajú aj slobodné povolania

Dane 22.09.2016 | 15:51 0 Komentárov

Zvýšenie paušálnych nákladov zjednoduší život slobodným povolaniam, ako napríklad advokátom, či umelcom. Tí totiž majú veľmi nízke priame náklady, takže paušálne výdavky im môžu priniesť výraznú úsporu.

Okrem toho ich odbremenia od starostí a povinnosti viesť si účtovníctvo. Ako uviedol minister kultúry Marek Maďarič, „ak boli paušálne výdavky nízke, nevyužívali ich a predsa len sa prikláňali k odpisovaniu priamych nákladov. To však zvyšovalo aj finančnú náročnosť ich podnikania“. 

„Nové pravidlá pre paušálne výdavky im môžu ušetriť peniaze a budú sa tak môcť vo väčšej miere venovať svojej umeleckej činnosti,“ povedal na margo nového vládneho zákona minister kultúry. Pripomenul, že jeho rezort sa práve prostredníctvom požiadavky zvýšenia paušálnych výdavkov dlhodobo snažil zvýšiť čisté príjmy umelcov.

Na základe novely zákona o dani z príjmov si živnostníci budú môcť bez preukazovania reálnych nákladov odrátať paušálne výdavky až do výšky 60 percent, a to maximálne do sumy 20 tisíc eur ročne. V súčasnosti je maximálna výška paušálnych výdavkov 40 percent, s ročným stropom 5 040 eur. Nové pravidlá ešte musí schváliť Národná rada SR. Mali by začať platiť od Nového roku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *