Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Denný výhľad: Nové pravidlá Basel III podporili riziko

Regulačný rámec Basel III sa dočkal vydania a stal sa odrazovým mostíkom pre vzostup akcií finančného sektora. Kapitálový ukazovateľ tier1 kapitálu požaduje od bank 7 % kmeňového imania a k tomu vankúš vo výške 2,5 %.

Túto požiadavku musia banky splniť najneskôr do roku 2019. Počas tejto doby budú musieť navyše priebežne spĺňať určité čiastkové míľniky, bez ktorých splnenia nebudú môcť vyplácať dividendy, avšak nebudú nútené navyšovať hotovosť. Tento krok by mal byť dnes ráno a možno ešte zajtra odrazovým mostíkom pre rast akcií predovšetkým finančného sektora.

 

pondelok hlavné udalosti

GMT

Udalosť

Konsenzus

Predošlá

08:00

Švédsko: Miera nezamestnanosti AMV (AUGUST)

4,8%

4,8%

15:00

USA: Federal Reserve nakupuje dlhopisy

   

18:00

USA: Štátny rozpočet (AUGUST, mld)

-95,0 USD

-103,6 USD

Situácia na trhu

Tento zaujímavý týždeň bude mať z hľadiska ekonomických ukazovateľov len pomalý rozjazd. Správa štátneho rozpočtu USA za júl a švédske čísla o nezamestnanosti jednoducho nie sú žiadne vzrušujúce čítanie. Ale to nehrá rolu, pretože v tituloch beztak preváži Basel III.

Veľkoobchodné zásoby, ktoré predstavujú nepredaný tovar na prechodné štádium medzi výrobcami a maloobchodníkmi, narástli v júli medzimesačne o celých 1,3 % oproti očakávaným 0,4 %. Veľkoobchodné zásoby sú súčasťou všetkých zásob, ktoré vstupujú do výpočtu HDP, čo znamená, že piatková správa predstavovala pre ekonomickú aktivitu meranú HDP v treťom štvrťroku malú podpornú injekciu. Po dvoch slabších mesiacoch, kedy veľkoobchodné tržby klesli v máji aj júni o 0,5 %, došlo aj u nich k nárastu (0,6 %).

Robustné dáta z Číny a pomerne umiernené pravidlá Basel III podporili rast chuti riskovať. Priemyselná výroba prekonala konsenzuálne očakávaných 13 %, keď medziročný rast v auguste vykázal 13,9 %. Podobne sa v auguste zvýšila aj miera inflácie, na 3,5 %. Víkendové špekulácie naozaj naznačovali, že by Čína mohla zvýšiť svoju referenčnú sadzbu, aby schladila ekonomiku. To sa ale nestalo, čo dokazuje, že čínski politici stále uprednostňujú rast.

Kanadská zamestnanosť sa v auguste po prekvapivom júlovom poklese o 9 300 pracovných miest znovu odrazila nahor. Trh práce zase raz prekročil očakávania, keď zaznamenal rast počtu pracovných miest o 35 800 (konsenzus: 30 000), aj keď nezamestnanosť mierne vzrástla z 8,0 % na 8,1 %. To však bolo spôsobené vyššou mierou účasti na trhu práce (zo 67,3 na 67,4). Negatívnou stránkou správy je skutočnosť, že väčšina pracovných miest bola vytvorená v školstve.

Akcie: Pohľad zblízka

Očakávame, že európske trhy otvoria dnes ráno o 1 % vyššie. To je jednoznačne dané menej prísnymi pravidlami, ktorými sa bude riadiť kapitálová štruktúra bánk, než aká predpokladala obávaný Basel III. Zostáva len zodpovedať otázku, či je to možné brať ako ukazovateľ skutočného stavu súčasných bankových súvah. Ak áno, potom to nevyzerá až tak ružovo, aj vzhľadom k tomu, že banky budú mať na úpravu celých 8 rokov obhajoby. V prípade Basel III si Európania zvolili podobnú cestu ako Japonci. Namiesto veľkého tresku bude reštrukturalizácia súvah prebiehať v postupných krokoch, čo zaistí dostatok času na riadnu konsolidáciu a získanie ďalšieho kapitálu.
Z technického hľadiska sme stále uväznení v úzkom pásme a mierime k jeho hornej hranici.

Vývoj ekonomických ukazovateľov

Konsenzus

Predošlá úroveň

Švédsko: Priemyselná výroba (m-m) (JÚL)

0,7 %

1,1 %

Nórsko: Index spotrebiteľských cien (mm) (AUGUST)

-0,2 %

-0,5 %

Nórsko: Index spotrebiteľských cien očistený (mm) (AUGUST)

-0,1 %

-0,6 %

Veľká Británia: Index výrobných cien – vstup (mm) (AUGUST)

0,1 %

0,1 %

Kanada: Zmena zamestnanosti (AUGUST, v tis.)

30,0

-9,3

Kanada: Miera nezamestnanosti (AUGUST)

8,0 %

8,0 %

USA: Veľkoobchodné zásoby (m-m) (JÚL)

0,4 %

0,1 %

Zdroj: Mads Koefoed
, stratég trhov, Saxo Bank, Christian T. Blaabjerg
, hlavný stratég trhov, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *