Piatok 03. apríla. Meniny má Richard

Novela zákona o dani z príjmov je schválená. A už ide i na ústavný súd

Dane Peter Apolen 30.10.2014 | 16:08 0 Komentárov

Poslanci Národnej rady SR odhlasovali zásadné zmeny v zákone o dani z príjmov. Všeobecne sa, až na pár ústupkov, pravidlá sprísňujú. Opoziční poslanci krátko po odsúhlasení novely oznámili, že ju mienia napadnúť na Ústavnom súde. Predkladateľ, minister financií, namieta, že zmeny má s právnikmi vydiskutované.

Medzi najdôležitejšie zmeny zákona patria úpravy v odpisoch. Počet odpisových skupín sa rozširuje zo štyroch na šesť. Návrh zvýhodňuje investície do výskumu a vývoja. Odpisovanie výrobných technológií sa tak skracuje z 12 na osem rokov. Pri nevýrobných nehnuteľnostiach sa ale doba odpisovania predlžuje z 20 až 40 rokov

To sa stalo najväčším predmetom sporov medzi koaličnými a opozičnými poslancami. Tí teraz mienia zmenu napadnúť na ústavnom súde. Tvrdia, že je retroaktívna, pretože opisovanie sa totiž natiahne i pri už obstaraných budovách. Minister financií Peter Kažimír ale namieta, že vláda návrh za retroaktívny nepovažuje. „Je to podobná téma ako pri odpisovaní strát, ktorá je na ústavnom súde. Preberali sme túto tému s legislatívcami,“ ubezpečil.

Ďalšími zmenami v zákone je obmedzenie ceny osobných automobilov, ktoré si budú môcť podnikatelia zahrnúť do nákladov. Hranica je stanovená na 48-tisíc eur. Lízingové odpisovanie sa okrem toho predlžuje a zrovnoprávňuje s bežnými formami obstarania majetku. Mení sa i percento dane, ktoré je dnes možné venovať tretiemu sektoru a to z dvoch na 1,5 percenta.

V ústrety zamestnancom by malo ísť odpustenie zdanenia zamestnaneckých benefitov v nepeňažnej forme. Naopak zavedie sa zdaňovanie darov, ktoré dostanú lekári a medicínski pracovníci.

Podporu výskumu a vývoja chce vláda zaviesť dodatočným odpočtom vo výške 25 percent z nákladov vynaložených na tento účel. Opoziční poslanci si ale myslia, že v schválenej forme sa táto možnosť bude zneužívať. 

Z novely sa oproti pôvodnému návrhu vypustil zoznam majetku, ktorý môže byť okrem podnikania využívaný aj na osobnú spotrebu. Vládny poslanci tak zmiernili pôvodný úmysel. Naďalej tak zostáva na posúdení podnikateľa, či si uplatní 80-percentný odpis na majetok, ktorý využíva aj na súkromné účely, alebo ho odpíše presným pomerom jeho využívania na podnikateľské účely. Z návrhu tiež vypadlo zrušenie 80-percentných paušálnych nákladov na spotrebované pohonné hmoty a zvýšil sa počet dokladov, s ktorými možno využívať virtuálnu registračnú pokladnicu z 300 na 1000 mesačne. 

Poslancom vládneho Smeru-SD sa podarilo prostredníctvom novely zákona o dani z príjmov zmeniť i iné zákony. Poslancovi Smeru-SD Ľubomírovi Petrákovi napríklad prešiel návrh na nepriamu novelu zákona o miestnych daniach. 

Niektoré návrhy prešli aj opozičným poslancom. Miroslav Beblavý navrhol, aby firmy, ktoré si budú uplatňovať zvýšené odpočty na výdavky na výskum a vývoj, daňové úrady zverejňovali. Bude tak podľa neho možné ich lepšia kontrola. Daniel Lipšic presadil, aby odmena pre oznamovateľa protispoločenskej činnosti bola oslobodená od dane. 

Novela zákona nadobudne účinnosť od januára budúceho roku s tým, že niektoré ustanovenia budú účinné už od 1. decembra a niektoré od 1. apríla.

Novela zákona je veľký transfer peňazí od podnikateľov do štátnej kasy, povedal poslanec národnej rady Jozef Kollár. „Bolo by to úplne v poriadku, ak by tieto zdroje boli použité na skvalitňovanie verejných služieb, znižovanie deficitu alebo by sa vrátili do ekonomiky napríklad vo forme znížených odvodov. Pôjdu však na krytie neproduktívnych štátnych výdavkov,“ tvrdí.

Podľa neho dodatočné príjmy vo výške 840 miliónov eur, s ktorými počíta vláda v nasledujúcich troch rokoch, zodpovedajú zvýšeniu sadzby dane z právnických osôb z 22 percent na 25 percent. Navyše si myslí, že novela skomplikuje daňový systém, ktorý by mal byť naopak jednoduchý.

Minister financií Peter Kažimír však s kritikou z radov opozície nesúhlasí. Tvrdí, že podstatná časť príjmov z tejto novely by mala do rozpočtu prísť vďaka lepšej efektivite výberu a pokračujúcemu boju proti daňovým únikom. „Žijeme v prostredí, kde je zvykom obchádzať daňové zákony,“ povedal. Takže nie celý predpokladaný nárast daňových príjmov v budúcom roku ide na vrub novely. 

Dôležité podľa neho je, že zásadné opatrenia novely sa podľa P. Kažimíra netýkajú malých a stredných podnikateľov, ale veľkých firiem či finančných inštitúcií. 

Zdroj informácií: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *