Streda 12. decembra. Meniny má Otília

November stále v deflácii, avšak pokles spotrebiteľských cien sa naďalej zmierňuje

Po rekordnej deflácii, ktorú slovenská ekonomika zaznamenala v letných mesiacoch tohto roka, sa pokles spotrebiteľských cien postupne zmierňuje. Podľa najnovších údajov úroveň deflácie sa v novembri zmiernila na – 0,2 %, a to podľa národného CPI indexu, ale aj podľa harmonizovaného HICP indexu. Spotrebiteľská inflácia sa tak zotavuje už štvrtý mesiac za sebou. Medzimesačne sa v novembri zvýšili spotrebiteľské ceny o 0,1 % podľa CPI a taktiež aj podľa HICP. Údaje zverejnil uplynulý týždeň ŠÚ SR. 

Deflácia v novembri bola opäť ťahaná predovšetkým medziročným poklesom cien potravín a nealko nápojov, ktorý dosiahol – 2,4 %. Aj napriek tomuto pokračujúcemu medziročnému poklesu cien potravín, postupné oživovanie týchto cien naznačuje zdraženie o 0,5 percenta oproti októbru. Medziročne lacnejšie potraviny už dlhšiu dobu nadväzujú na pokles cien poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch, ale ovplyvňujú ich aj nižšie ceny energií a znížená DPH na vybrané potraviny. Podľa očakávaní sa ale zlacňovanie agrokomodít začalo na jeseň zastavovať, čo sa postupne začína premietať aj do cien potravín.

Na pokračujúcu defláciu v novembri vplýval aj naďalej lacnejší plyn, ktorého regulované ceny klesli od júla, čím sa ceny bývania a energií medziročne znížili o – 1,2 % podľa CPI a o – 1,4 % podľa HICP indexu. Okrem potravín a bývania došlo opäť k medziročnému zníženiu cien dopravy o – 0,2 % podľa CPI a o – 0,3 % podľa HICP, pričom v októbri ceny dopravy zaznamenali už mierny rast o 0,1 %. Nižšie novembrové ceny dopravy reflektovali pokles cien ropy na svetových trhoch. Ten sa však aktuálne už zastavil.

Očakávame ale, že pokles spotrebiteľských cien sa bude v nasledujúcich mesiacoch zmierňovať nielen vďaka trhu s ropou, kde došlo k dohode o obmedzení ťažby od začiatku roka 2017, a teda ceny by sa mali uberať smerom nahor, ale aj z dôvodu očakávaného postupného rastu cien agrokomodít, a taktiež aj silnejších dopytových tlakov súvisiacich s priaznivým vývojom na trhu práce.

Jana Glasová analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *