Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Novoročné predsavzatia: Slováci si chcú splatiť dlhy

Ako vyplynulo z prieskumu ING Bank, viac ako tretina Slovákov (36%) sa v prvý deň roka 2013 zobudí s novoročným predsavzatím týkajúcim sa ich financií. K bežným každoročným predsavzatiam, k akým patrí úsilie schudnúť na váhe alebo snaha zbaviť sa zlozvykov, sa tento rok zaradili i predsavzatia z oblasti financií. Dôležitosť financií pre nás Slovákov podčiarkuje aj fakt, že iné ako finančné predsavzatia na rok 2013 si dá iba 23% z nás.

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 14 000 ľudí v 14 krajinách, v ktorých ING Bank pôsobí. Ivan Tučnovič, Manažér retailového bankovníctva ING Bank hodnotí tento fakt ako prejav finančného tlaku vo svete, ktorý sa teraz pretavil do novoročných predsavzatí ľudí naprieč celou Európou: „Najpopulárnejším predsavzatím v našom prieskume sa stala snaha viac usporiť alebo získať väčšiu kontrolu nad svojimi výdavkami. Aj vzhľadom na tieto výsledky môžeme povedať, že rok 2013 bude rokom úspor.“

Už druhý rok po sebe sa na vrchole pomysleného rebríčka krajín, ktorých občania sa v novom roku budú prioritne zaoberať financiami umiestnilo Rumunsko (59%). Rovnako, už druhý rok po sebe sa na opačnom konci umiestnili Briti (22%). V rámci konkrétnych finančných predsavzatí sú to Rakúšania, ktorí sporenie preferujú najviac (19%), Luxemburčania chcú prioritne získať väčšiu kontrolu nad svojimi výdavkami (26%) a Rumuni preferujú zníženie výšky svojich dlhov (19%). Zníženie výšky svojho zadlženia patrí aj k prioritám Slovákov. Najviac, až 14% z nás si dáva na budúci rok práve toto finančné predsavzatie.

ing-predsavzatia-dec-2012

„Je určite správne, že takéto množstvo ľudí upriamuje svoju pozornosť na sporenie, kontrolu nad financiami a dlhmi, ale ešte dôležitejšie je všetky tieto predsavzatia naplniť,“ dodáva Tučnovič. „Pomôcť môže jednoducho i to, ak si dáme špecifický finančný cieľ. Je určite lepšie si stanoviť určitú konkrétnu sumu, ktorú dokážeme mesačne usporiť ako si iba predsavziať, že usporíme. Taktiež plán akým spôsobom túto sumu usporíme, môže pomôcť. Ak potrebujete motiváciu navyše, pouvažujte nad tým ako sa odmeníte, ak na konci dosiahnete finančný cieľ, ktorý ste si predsavzali“

Mladší chcú sporiť viac

Je zaujímavé, že najviac predsavzatí si dávajú Slováci mladší ako 35 rokov. A až 40% predsavzatí na rok 2013 v rámci tejto vekovej skupiny sa týka financií. Pre porovnanie, o niečo menej – 35% Slovákov vo veku 35–54 rokov a 34% Slovákov v skupine nad 55 rokov si tiež dáva finančné predsavzatia.

Rôzne vekové skupiny taktiež preferujú rozdielne novoročné finančné predsavzatia. Typický európsky spotrebiteľ mladší ako 35 rokov v priemere najviac preferuje cieľ viac usporiť; vo vekovej skupine 35–54 rokov je to úsilie o splatenie svojich dlhov a Európan starší ako 55 rokov plánuje venovať svoju pozornosť najmä získaniu väčšej kontroly nad svojimi výdavkami.

Ivan Tučnovič dodáva: „Je vidieť, že novoročné predsavzatia sú úzko späté s jednotlivými fázami života. Mladšie ročníky preferujú sporenie preto, aby mohli naplniť svoje ciele v budúcnosti, stredná generácia si už pravdepodobne požičala na zaistenie svojho bývania alebo vzdelávania a začína sa viac orientovať na splatenie požičaných prostriedkov“.

ing-predsavzatia-mladsi-dec-2012

Zdroj: TS ING. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *