Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Novoročné straty svedčia o realizácii ziskov

Vývoj európskych akciových trhov počas prvej stredy tohto roka výrazne ovplyvnili správy zo španielskej tlače, keď noviny Expansion reportovali, že španielska vláda uvažuje nad možnosťou požiadania pôžičiek od EU a MMF.

Podľa nepotvrdenej správy, ktorá prišla od nemenovaného zdroja by mali Španieli požiadať o finančnú pomoc za účelom financovania reštrukturalizácie ich národnej banky. Prezident ministrov financií EU, Juncker sa na margo nového roku vyjadril, že ten bude rozhodujúcim pre euro a spečatí aj osud kolísky dlhových problémov eurozóny. Grécko by podľa neho však mohlo prežiť bez nutnosti opustenia nášho menového bloku, treba len doladiť podrobnosti týkajúce sa poskytnutia druhého záchranného balíka pre krajinu. Decembrový odhad inflácie v eurozóne priniesol spomalenie tempa rastu cien na 2.8 % z novembrovej úrovne 3.0 % a naplnili sa tak očakávania analytikov.

Otvára sa tak priestor pre ECB k ďalšiemu zníženiu nákladov na pôžičky s cieľom podporiť ekonomiku. Nie všetko ale vnímali investori pozitívne a väčšina z nich sa priklonila k realizácii ziskov kumulovaných počas prvých dvoch seansách tohto roka. Európske akciové indexy tak majú za sebou prvý obchodný deň v stratách počas tohto „zlomového" roku: EuroStoxx 600 -0.57 %, FTSE 100 -0.55 %, CAC 40 -1.59 %m DAX -0.89 %. V USA sa zverejnil vývoj továrenských objednávok, ktoré vzrástli najviac za 4 mesiace, keďže v novembri dokázali vzrásť o +1.8 % po revidovanom poklese -0.2 % z októbra.

Pozitívny vývoj objednávok tovární tak poukazuje na zisky vo výrobe, čo by malo podporiť ekonomiku v raste. Americké akciové benchmarky deň ukončili neutrálne: Dow Jones +0.17 %, S&P 500 +0.02 % a Nasdaq -0.01 %. Za porazeného dňa môžeme vyhlásiť maďarský forint, ktorý sa voči euru ocitol na svojom historickom minime a uzavrel na úrovni 320.42 EUR/HUF. Biedny stav platidla našich južných susedov zapríčinili obavy, že krajina nebude schopná zaistiť finančnú pomoc od MMF a EU z dôvodu politike vlády, ktorá je viac než kontroverzná.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *