Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Nový zákon o trestnej zodpovednosti firiem má nedostatky

Ostatné správy 30.06.2016 | 10:20 0 Komentárov

Na prijatie zákona, ktorý má zastaviť podvodné firmy, Slovensko čakalo dlhých 17 rokov. Kvôli tomu, že sme v tomto smere nekonali dostatočne rýchlo, nás viackrát tvrdo kritizovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Práve jej sme prijatie zákona o trestnej zodpovednosti firiem ešte v roku 1999 sľúbili. Nakoniec tak robíme. Ako posledná krajina Európskej únie.

Už od zajtra, 1. júla 2016, začína platiť jeden z najočakávanejších zákonov z dielne bývalého ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. Jeho podstatou je, že spoločnosti, ktoré spáchajú trestný čin, budú aj potrestané. Na zákon sme síce čakali dlhé roky, no napriek tomu má viacero medzier. 

„Problémom je, že firmy naďalej nebudú niesť zodpovednosť za viaceré trestné činy, ktoré by boli spoločensky potrebné,“ vysvetľuje Ján Gajan, partner advokátskej kancelárie HMG Legal. Reč je o trestnom čine poškodzovania či zvýhodňovania veriteľa, marenia konkurzného konania, rôznych druhoch podvodov či machináciách pri verejnom obstarávaní.

Napríklad, ak by sa kauza Váhostav prevalila po 1. júli 2016, nový zákon by bol absolútne bezzubý. V tomto prípade totiž vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru (NAKA) vzniesol v marci 2016 obvinenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zvýhodňovania veriteľa voči trom členom manažmentu stavebného gigantu. „Pri tomto čine sa dajú trestne stíhať len fyzické osoby, nie firma samotná,“ objasňuje Ján Gajan.

Zákon má nedostatky aj z obsahového hľadiska. Hovorí sa tu totiž o takzvanom  nevyhnutnom minime. Vyhovelo sa tak požiadavkám zástupcov zamestnávateľov, aby bola trestnoprávna zodpovednosť právnických osôb minimálna z dôvodu obáv z jej zneužívania na konkurenčný boj medzi podnikateľmi.

„Medzery sú aj v oblasti pokút. Tu bol zákon kritizovaný z dôvodu, že výška pokuty nie je odstupňovaná podľa zásadnosti trestného činu a nie je sprísnená v prípade opakovaného páchania trestnej činnosti,“ dodáva Ján Gajan, partner HMG Advisory Group. Výška pokuty tak závisí od kvalifikovanej úvahy súdu v konkrétnom prípade.

Na druhej strane, plusom nového zákona je, že trestná zodpovednosť právnickej osoby nezanikne ani vyhlásením konkurzu, vstupom do likvidácie, jej zrušením alebo zavedením nútenej správy. Trestná zodpovednosť firmy, ktorá bola zrušená, prejde na jej právnych nástupcov.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *