Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

O japonské dlhopisy sa nezakoplo neuveriteľných 36 hodín

Investície 18.04.2014 | 18:14 0 Komentárov

V aktuálnom týždni sme boli svedkami skutočne zaujímavej situácie. Japonský dlhopisový trh bol úplne vyschnutý, čoho dôsledkom bol nulový záujem zo strany finančného sektora o tamojšie 10-ročné dlhopisy V aktuálnom týždni sme boli svedkami skutočne zaujímavej situácie. Japonský dlhopisový trh bol úplne vyschnutý, čoho dôsledkom bol nulový záujem zo strany finančného sektora o tamojšie 10-ročné dlhopisy

Ak si však situáciu rozoberieme podrobne, niet sa čomu diviť. Aktuálny výnos na benchmarkoch japonského dlhopisového spektra je len na 0.6 %, čo je pre mnohých príliš málo. Radšej sa pozerajú po amerických vládnych dlhopisoch, kde je výnos viac ako štvornásobný. To taktiež prispelo k rastu USDJPY nad úroveň 100. Druhým podstatným faktorom nezáujmu je samotná Bank of Japan. Jej súvaha sa od roku 2009 viac ako zdvojnásobila, najmä po nástupe nového guvernéra Haruhika Kurodu v apríli minulého roku je rast exponenciálny.

japonsko1

To znamená, že BoJ je prakticky jediným záujemcom o tieto dlhopisy. V pondelok presiahla držba japonských dlhopisov úroveň 200 bln. JPY, čo je približne pätina z celkového emitovaného objemu. Rozmenené na drobné, z 5 emitovaných papierov sú k dispozícii iba 4. To výrazne znižuje likviditu a ostatní držitelia taktiež nechcú veľmi predávať. S klesajúcim výnosom totiž rastie cena a keďže BoJ nemá v pláne upustiť od začatého, je vysoký predpoklad, že výnos bude naďalej klesať.

Mnohí investori ale dúfajú v to, že výnos by sa mohol dostať vyššie, približne na úroveň 1 %. Zopakovala by sa tak situácia z apríla minulého roku. Vtedy po oznámení ďalších monetárnych stimulov od BoJ dosiahol výnos rekordné minimum okolo 0.40 %, no niekoľko dní na to atakoval práve  úroveň 1 %. Nasledovalo prebudenie a eminentný záujem. Jediným vyústením mohlo byť iba ďalšie vyklesanie výnosu a rast ceny. Na podobný scenár sa spolieha veľké množstvo finančných inštitúcii, no pre BoJ a Japonsko nebude žiaden problém nechať vyklesať výnos na nulu. Preto aj ak by niekto chcel proti tomuto stavu bojovať, jedinou stratégiou je kupovať aj na takto nízkom yielde, a to aj za cenu negatívneho overnight swapu v prípade požičiavania si jenov.

japonsko2

Situáciu na japonskom dlhopisovom trhu by sa dalo charakterizovať nasledovne. Krajina s dlhom nad úrovňou 200 % HDP je závislá od refinancovania sa na trhu pri čo možno najnižšom úroku. Ten jej poskytuje menová poltika BoJ tlačiaca výnos na dlhopisoch na historické minimá. A keďže jediná inštitúcia ochotná v tejto dobe požičiavať vláde je BoJ (teda vláda), nastáva stav, že Japonsko požičiava Japonsku. Uvidíme teda, dokedy bude táto nerovnováha trvať, pretože nerovnováha vždy vyústila do veľkých problémov…

Zdroj: Capital Markets, o.c.p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *