Stvrtok 03. decembra. Meniny má Oldrich

O mladomanželské pôžičky zatiaľ nie je veľký záujem

BankyBývanie 13.08.2019 | 10:50 0 Komentárov

O mladomanželskú pôžičku od júla doteraz požiadalo len desať žiadateľov. Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) ju pridelil štyrom z nich.

Mladomanželské pôžičky sú dostupné júla tohto roka. Ide o zvýhodnený úver určený pre mladých do 35 rokov v čase najviac rok po svadbe. Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) poskytuje pôžičky pri nižšom úročení ako majú komerčné úvery z bánk.

Napriek tomu sa ponuka zatiaľ nestretla s veľkým záujmom verejnosti. Od júla požiadalo o pôžičku desať žiadateľov. Z nich fond už štyrom vyhovel a priznal im úvery v celkovej hodnote 95 720 eur. Ďalších šesť žiadostí je v štádiu posudzovania.

Výhodou mladomanželskej pôžičky je fixné úročenie po celú dobu splatnosti. Prvých 15 tisíc eur z úveru poskytuje fond pri úroku jedno percento. Zvyšok do maximálnej sumy úveru 75 tisíc eur má úročenie dve percentá. Hoci to na prvý pohľad môže vyzerať viac ako úroky pri hypotékach, nie je to tak. Komerčné úvery totiž ponúkajú fixáciu sadzieb len na niekoľko rokov. Po tejto dobe banka stanoví ich novú výšku, ktorá môže byť aj oveľa vyššia ako dnes. Pri mladomanželskej pôžičke je úrok fixovaný na celých 20 rokov.

Ďalšou výhodou mladomanželských pôžičiek je to, že pri narodení dieťaťa ŠFRB odpustí dlžnému páru dve tisíc eur z úveru. Tento bonus sa vzťahuje najviac na tri deti. Celkovo si je tak možné dlžnú sumu znížiť o šesť tisíc eur.

Celkový čistý príjem žiadateľov za predchádzajúci kalendárny rok nesmie prevýšiť štvornásobok životného minima na jeho domácnosť, teda aktuálne 1 427,36 eura.

O mladomanželské pôžičky je možné požiadať vždy len od apríla do októbra v danom roku.

Nevýhodou mladomanželskej pôžičky je to, že fond rozvoja bývania môže žiadosť o ňu posudzovať aj niekoľko mesiacov, čo môže byť problém pre ľudí, ktorí potrebujú v danej chvíli vyplatiť cenu bytu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial