Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

O nového roka si možno odpočítať z daní výdavky na investičné sporenie

Slováci si môžu po novom majú sporiť na finančných trhoch s odpočtom od daňového základu až do výšky tri tisíc eur. Peniaze však nemožno z investícií vyberať skôr ako po 15tich rokoch. 

Novela zákona o dani z príjmov presne stanovuje podmienky, pri ktorých sa bude môcť daňové zvýhodnenie uplatňovať. Za kalendárny rok môže investícia dosiahnuť najviac 3000 eur, pričom do tejto sumy sa nezapočítavajú reinvestície. Z investičného portfólia si klient nemôže vklad vyberať skôr ako po 15 rokoch. Štát tak chce motivovať ľudí k dlhodobému sporeniu si na dôchodok.

Investované peniaze budú spravovať obchodníci s cennými papiermi, pričom finančné prostriedky majú byť investované do portfólia prostredníctvom zákona o cenných papieroch. Investovať bude možné len o cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu. Za istých okolností by sa to mohlo týkať i podielových fondov.

Okrem toho sa daňovo zvýhodnia aj príjmy plynúce z prevodu cenných papierov, opcií a príjmy z derivátových operácií, ak budú splnené podmienky ustanovené zákonom o cenných papieroch pre špecifický finančný produkt zadefinovaný ako dlhodobé investičné sporenie. Daňové zvýhodnenie sa nevzťahuje na vstupnú investíciu, ale na príjmy plynúce z prevodu cenných papierov získaných až v priebehu sporenia, čo by malo motivovať ľudí pokračovať v sporení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial