Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

O stávkach (na futbal, recesiu a Brexit)

EUROInvestície 22.06.2016 | 12:18 0 Komentárov

Českí futbalisti nepostúpili zo skupiny a vypadli tak z turnaja Majstrovstiev Európy vo futbale. Stalo sa tak v podstate v súlade s očakávaním, nakoľko stávkové kancelárie držali na český tím veľmi nízky kurz a ten nakoniec naozaj neprekvapil. 

 

Český fanúšik teda môže byť sklamaný, ale nie príliš, pretože pravdepodobnosť toho, že na Eure 2016 Česká republika uspeje, bola z pohľadu odhadovaných výsledkov veľmi malá.

Futbal je však veľmi komplexná kolektívna hra, a tak aj odhady expertov v stávkových kanceláriách sa môžu často mýliť. Lopta je guľatá a na ihrisku nie sú roboty, ale 22 hráčov z mäsa a kostí. Jednotlivé subjekty zápasu pritom vstupujú do stoviek interakcií, a preto je výsledok väčšinou ťažké odhadnúť. Podobné je to aj s odhadmi vývoja ekonomiky, ktorá je ďaleko komplexnejší systém než futbal.

Stávkové kancelárie síce nevypisujú kurzy na to, či bude recesia, ale od ekonómov sa často očakáva, že oznámia, či bude konjunktúra pokračovať. Presne na takú otázku musela včera odpovedať aj šéfka Fed-u Yellenová v americkom Kongrese. Podľa nej je pravdepodobnosť recesie americkej ekonomiky vcelku malá. Možno s takýmto výrokom súhlasiť?

Pri hodnotení výroku Yellenovej sa dostávame k základnému problému, ktorý stávkar, tipujúci na futbal, vôbec nerieši – stávková kancelária mu ponúka presne vymedzený kurz (pravdepodobnosť) na presne vymedzenú udalosť (napr. postup Čechov do štvrťfinále). Ak by sa však mal človek vymedziť voči výroku J.Yellenovej, potom by musel vedieť, čo znamená „vcelku malá pravdepodobnosť“ a o akom horizonte recesie členovia Kongresu včera vlastne rozmýšľali.

Našťastie, či možno nanešťastie máme za rohom jednu dôležitú politickú udalosť, ktorá je presne definovaná a kurzy (pravdepodobnosti) sú tiež dané veľmi jasne. V štvrtkovom referende hlasujú Briti o zotrvaní v EÚ a takisto si možno ľahko staviť na výsledok.

Stávkové kancelárie ponúkajú veľmi atraktívny kurz na to, že scenár Brexitu zvíťazí (približne 1 ku 4), čo pri čítaní predvolebných prieskumov nabáda k stávke. Možno si však staviť aj na finančných trhoch, kde sa téma Brexitu v poludňajších dňoch tiež veľmi skloňuje. Avšak tu sa opäť vraciame do veľmi komplexného sveta, ktorý môže prekvapiť svoju nevyspytateľnou reakciou.

Ťažko odhadovať, ako teraz presne trhy hodnotia šance na Brexit a čo začnú „hrať“ v okamihu, keď budú známe výsledky referenda. Pokojne sa teda môže stať, že investor či špekulant správne trafí výsledok hlasovania, ale nie reakciu trhov na neho.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *