Streda 12. decembra. Meniny má Otília

O úspechu akcií za dve desaťročia rozhodlo len 10 najlepších dní

Investície 29.07.2016 | 17:35 0 Komentárov

Od zverejnenia výsledku referenda o odchode Británie z EÚ sa volatilita na finančných trhoch zvýšila. Mnohí investori zvažovali, či je lepšie predať svoje akcie alebo akciové fondy a počkať si na lepšie časy v budúcnosti. “Aj keď táto reakcia je veľmi pochopiteľná, je to to najhoršie rozhodnutie, aké investor môže urobiť, ak berieme do úvahy výnosy,” povedal Carsten Roemheld, stratég pre kapitálové trhy spoločnosti Fidelity International.

“Relatívne vysoké výnosy, ktoré v minulosti vygenerovali investície do akcií, možno vystopovať len k zopár dňom, kedy boli zaznamenané vysoké nárasty cien. Keďže nikto nevie predpovedať, kedy tieto dni nastanú, všeobecne povedané dáva väčší zmysel udržať si investičné pozície počas celého trhového cyklu. Je to preto, že ktokoľvek, kto zmešká len čo len zopár dobrý dní na akciovom trhu sa zvyčajne musí uspokojiť s dlhodobo výrazne nižšími výnosmi. Keď ide o investície do akcií, doba trvania je dôležitejšia ako správne načasovanie,” vraví Roemheld.

Z dlhodobej analýzy cien akcií v Európe vyplýva, že investor, ktorý investoval tisíc eur do MSCI Europe, keď sa 31. decembra 1998 zaviedlo Euro, k 31. máju 2016 eviduje z pozície 1,992 eur –  takže investor svoju počiatočnú investíciu takmer zdvojnásobil. Avšak, ak tento investor v tomto období zmeškal desať najlepších burzových dní, vygenerovaná suma sa rovná len 1,023 eurám. Bez 40 najlepších dní by z počiatočného kapitálu zostalo len 324 Euru*.

Tento výsledok platí tiež pre nemecký akciový trh. Investícia vo výške tisíc eur do „blue chip“ akcií v roku 1998 – merané podľa MSCI Germany – sa za obdobie od konca 1998 do konca mája 2016 premenila na 2,124 eura. Ak investor v tomto období zmeškal desať najlepších dní, investícia  by mala ku koncu mája hodnotu len 963 eur. Ak by investor zmeškal 40 najlepších dní, zostalo by len 216 eur.

“Volatilita je prirodzeným prvkom akciových trhov a je to cena, ktorú investori platia za dlhodobé prekonávanie výnosov akcií v porovnaní s inými triedami investícií. Investori si preto aj naďalej musia udržiavať chladnú hlavu počas volatilných fáz akciových trhov a vyhýbať sa unáhlenému konaniu.

Predpovedanie ‘správneho’ času na vstup alebo odchod a kupovaniu alebo predaju je odsúdené na neúspech. Je oveľa dôležitejšie investovať v dlhodobom horizonte. Je to preto, že ak investor zmešká nárast cien, výnosy z ich investícií sa výrazne znížia,” dodáva Roemheld.

vykon-akcii

*Zdroje: MSCI, Feri, Fidelity

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *