Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Obavy, že FED priškrtí peňazovody, stiahli trhy do červena

Investície 29.05.2013 | 22:30 0 Komentárov

Akciové trhy dnes prudko klesali v obave, že FED obmedzí stimuly: CAC 40 –1,89%, FTSE 100 –1,99%, DAX –1,70%, Dow Jones IA –0,69%, S&P 500 –0,70%, Nasdaq –0,61%, Nikkei 225 +0,1%, Hang Seng –1,61%, Shanghai Composite +0,12%.

Podrobnejší pohľad na trhy pripravil Peter Voštinár zo spoločnosti Pevoni – Trading Academy: 

  • Hlavné akciové indexy boli dnes zmiešané a pod tlakom kvôli obavám, že FED zníži stimuly. 
  • Japonsko: Maloobchodné tržby na ročnej báze poklesli o –0,1%, čo je menej než sa očakávalo –0,4%. Vidíme mierne zlepšovanie po obrovských stimuloch BoJ.
  • Austrália: Dnes sa potvrdili slabé vyhliadky pre austrálsku ekonomiku, ktorá posledné mesiace trpí na slabé investície do priemyslu a ťažobných projektov. Konštrukčné práce za 1. štvrťrok poklesli o –2%, keď analytici očakávali nárast o +1,1%. AUD je pod tlakom a za posledný mesiac oslabil o takmer 7%. Vzhľadom na to, že Austrália je komoditná krajina a ťažiarsky sektor je jeden z najdôležitejších, je nevyhnutné investovať do nových projektov na udržanie ekonomického rastu v krajine. Samozrejme očakávať rast do nekonečna je naivné. Austrália zažíva cyklus „downtrendu“, keď ako jedna z mála rozvinutých krajín nepocítila dopad finančnej krízy 2008.
  • EU: Nezamestnanosť v Nemecku ako najsilnejšej ekonomiky EZ vzrástla v apríli o 4-krát viac než sa očakávalo (výsl. 21-tisíc, očak. 5-tisíc). Tento ďalší kúsok makroekonomického puzzle potvrdzuje stále pretrvávajúcu nepriaznivú situáciu v EU. Dlhová kríza zasiahla trh práce už aj v Nemecku a ak nepríde zlepšenie ECB bude nútená na najbližších sedeniach konať. To by mohlo EUR oslabiť. Ak chcete vedieť viac ako to využiť, kedy a čo urobiť, pripojte sa k investorom na PTA Trading Floor.
  • Kanada: Kanadská centrálna banka (BOC) ponechala dnes úrokové sadzby nezmenené na 1,00% podľa predikcií ekonómov a analytikov.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, Pevoni. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *