Piatok 28. február. Meniny má Zlatica

Obchodná dohoda medzi USA a Čínou môže poškodiť Európu

Makroekonomika 17.01.2020 | 11:57 0 Komentárov

Rodiaca sa obchodná dohoda medzi USA a Čínou môže poškodiť Európu. Čína sa totiž zaviazala prednostne odoberať americký tovar, čo môže znížiť dopyt po dodávkach z Európy.

Čína sa v prvej fáze obchodnej dohody podpísanej v stredu zaviazala prednostne nakúpiť americký tovar v hodnote 200 mld. eur nad úroveň z roku 2017. Ide najmä o americké poľnohospodárske produkty, ale aj energie, priemyselný tovar a služby.

Je to dobrá správa pre globálnu ekonomiku, no zlá správa pre európskych exportérov. Čo totiž Čína nakúpi v USA, nebudú môcť do druhej najväčšej svetovej ekonomiky doviesť európski producenti.

Navyše je tu podozrenie, že rodiaca sa obchodná dohoda je v rozpore s pravidlami svetovej obchodnej organizácie WTO. Tá totiž presadzuje globálne pravidlá medzinárodného obchodu, nie selektívne správanie sa zvýhodňujúce len niektorých obchodných partnerov.

Podľa pravidiel WTO dohody medzi jednotlivými krajinami nemôžu diskriminovať ich ďalších obchodných partnerov. “Fakt, že obchodné napätie sa vďaka dohode zníži, je dobrou správou. Na druhej strane, bilaterálne dohody, riadenie obchodu a kvantitatívne ciele nie je to, čo svetový obchod potrebuje,“ povedal veľvyslanec EÚ v Číne, Nicolas Chapuis. „Nemáme radi bilaterálne dohody. USA je samozrejme oprávnené uzavrieť dohodu, akú chce, no ak nie je kompatibilná s pravidlami WTO, máme problém,“ dodal veľvyslanec.

Podľa Paula Tana z advokátskej kancelárie Rajah & Tann v Singapure, ktorý sa špecializuje na riešenie medzinárodných sporov, však čínsko-americká dohoda nemusí porušovať pravidlá WTO, pretože druhy tovaru, ktorý má Čína kupovať od USA, sú natoľko špecifické sa nemusia priečiť princípom WTO.

Donald Trump sa netají tým, že nie je fanúšik globálnych dohôd. Jeho heslo „Amerika First“, s ktorým vyhral prezidentské voľby, jasne dokazuje, že jeho cieľom je uzatvárať selektívne dohody, z ktorých by mali ťažiť jedine USA. Znamená to odklon z doteraz uplatňovaných pravidiel jednotných pre všetky krajiny sveta. USA tak uplatňujú protekcionistickú politiku „rozdeľuj a panuj“. Očakáva sa, že ďalším cieľom D. Trumpa sa teraz stane Európa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *