Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Obchodná vojna môže vyvolať globálnu krízu

Makroekonomika 11.06.2019 | 12:47 0 Komentárov

Francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire konštatoval, že obchodná vojna medzi USA a Čínou už teraz zasiahla aj iné ekonomiky.

B. Le Maire v rozhovore pre CNBC na stretnutí ministrov financií skupiny G20 v japonskej Fukuoke uviedol, že v prípade pokračovania obchodných sporov medzi USA a Čínou to bude mať „priamy a veľmi negatívny vplyv na celý svet, predovšetkým na Európu a eurozónu“.

Hoci sa zvyšovanie cien a štipľavé odkazy politikov týkajú v prvom rade dvoch zúčastnených krajín, spomalenie ekonomického rastu sa prostredníctvom nižšieho dopytu prelieva aj do ďalších štátov. Ide navyše o zhoršenie sentimentu investorov, ktorý obchodná vojna vyvoláva. Šíri sa obava o ďalší vývoj svetovej ekonomiky. Okrem toho sa narúšajú aj globálne dodávateľské reťazce, tým ako sa ekonomiky uzatvárajú do seba, čo zhoršuje efektivitu a produktivitu výroby.

Európska ekonomika je podľa B. Le Maireho na tom horšie, než by bola bez obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom. Vidno to podľa neho predovšetkým na nemeckej a francúzskej ekonomike.

„Nemáme rastúce čísla, ktoré by sme mali mať. Dôvodom sú obchodné spory medzi USA a Čínou,“ povedal. „Poviem to úplne jasne, obchodná vojna bude znamenať ekonomickú krízu po celom svete, a predovšetkým v Európe.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *