Utorok 17. septembra. Meniny má Olympia

Obchodná vojna sa stupňuje. Ako sa na ňu pripraviť?

Investície 23.05.2019 | 14:09 0 Komentárov

Napätie medzi USA a Čínou sa stupňuje. Investori si začínajú uvedomovať, že na otvorený konflikt medzi veľmocami nie sú dostatočne pripravení. Ponúkame preto zoznam najvýznamnejších akciových titulov a ETF fondov, ktoré sú vystavené riziku obchodnej vojny.

Obchodná vojna naberá každým dňom na obrátkach. Z USA sa objavujú správy, že americké spoločnosti pociťujú zhoršujúce sa vzťahy v Číne, tým ako Peking odpovedá na posledné kolo zvyšovania ciel zo strany Washingtonu.

Najpravdepodobnejším dôsledkom amerického zákazu Huawei kvôli národnej bezpečnosti USA bude, že globálny dodávateľský reťazec bude v nasledujúcich rokoch pod tlakom. Mnohé priemyselné podniky z oblasti dopravy, polovodičov, biotechnológie, alebo drahých kovov budú s najväčšou pravdepodobnosťou považované za národnú bezpečnosť tak pre USA, ako aj pre Čínu. Ak súperenie medzi týmito dvoma krajinami naberie na intenzite, výsledkom bude pravdepodobne oddelenie dodávateľských reťazcov. USA a Čína sa tak budú usilovať o nezávislosť s cieľom obmedziť politické riziko v eskalujúcej obchodnej a technologickej vojne.

BBC dnes ráno oznámilo, že producent počítačových čipov ARM Holding prikázal zamestnancom zastaviť akékoľvek kontakty so spoločnosťou Huawei, aby tak rešpektoval zákaz zo strany Huawei. Denník Financial Times priniesol informáciu o tom, že americké spoločnosti v reakcii na najnovší vývoj sťahujú svoju produkciu z Číny.

Sme tak svedkami masívnej rekonfigurácie globálneho produkčného reťazca. Väčšina investorov na tento stav nie je mentálne pripravená. Ponúkame preto zoznam akcií a ETF fondov, ktoré sú najviac vystavené riziku obchodnej vojny. Ide najmä o elektrotechnický a automobilový sektor. Ďalej o čínske priemyselné a dopravné spoločnosti.

Tieto aktíva pravdepodobne zažijú pri ďalšom progrese obchodnej vojny výraznú volatilitu. Je dôležité, aby si investori boli vedomí dynamiky, ktorej môžu čeliť a rozhodovali sa pri alokácií aktív s ohľadom na to. To čo zažívame, sa zdá byť ako začiatok nového výrazného výkyvu na finančných trhoch.

Tu sú niektoré ohrozené čínske akcie:  Alibaba, NetEase, Autohome, Tencen, BYD, Baidu, Geely Automobile, JD.com, Weibo, Xiaomi, Lenovo Group.

ETF fondy:

iShares TecDAX UCITS ETF (EXS2:xetr) – je zameraný na nemecký technologický sektor a zahŕňa elektrotechnické firmy ako Infineon Technologies.

Invesco QQQ Trust Series 1 (QQQ:xnas) – sleduje index Nasdaq 100, čo je hlavný americký technologický index.

iShares STOXX Europe 600 Automobiles & Parts ETF UCITS (EXV5:xetr) – zameraný na index STOXX Europe 600 Automobiles & Parts

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *