Piatok 29. mája. Meniny má Vilma

Nové kolo obchodnej vojny opäť rozkolísalo trhy

Akciové trhy sa ocitajú v červených číslach kvôli opätovnej eskalácií obchodného konfliktu medzi USA a Čínou.

V posledných dňoch nám trhy ukázali aký krehký je rast, ktorý si viac-menej udržiavali od začiatku januára 2019 po výrazných koncoročných výpredajoch. V zelených číslach sa okrem dobrej výsledkovej sezóny a holubičej rétoriky centrálnych bánk udržiavali najmä vďaka dočasnému prímeriu medzi USA a Čínou, ktoré otvorili rokovania za účelom vyjednania novej obchodnej dohody a upokojili tak rastúcu nervozitu investorov.

Lenže nič netrvá večne a v tomto prípade to platí dvakrát. Americký prezident Donald Trump na svojom Twitteri začiatkom mája oznámil, že Washington zvýši súčasné desaťpercentné clá na tovar z Číny v objeme dvesto miliárd USD ročne na 25 percent, na čo americké a európske akcie reagovali značným prepadom.

Trump uviedol, že rokovania medzi Washingtonom a Pekingom podľa neho postupujú príliš pomaly a preto sa rozhodol pre tento rázny krok. Hoci americké akcie zamierili do červených čísel hneď po otvorení obchodného dňa poobede sa im podarilo veľkú časť strát zmazať vďaka posilneniu odvetvia zdravotnej starostlivosti. Navyše, časť investorov stále zotrvávala v pozitívnom sentimente ohľadom uzatvorenia dohody medzi veľmocami.

Index Dow Jones od pondelka do štvrtka oslabil o dve percentá, širší index S&P 500 klesol o 2,2 percenta a index technologického trhu Nasdaq Composite sa prepadol o 2,7 percenta. Index volatility VIX vzrástol o 66 percent.

Európske akcie pocítili dopad Trumpovho vyhlásenie o niečo viac a začiatkom minulého týždňa sa dostali na svoje mesačné minimá. Napätie vytvorené prostredníctvom zvýšenie ciel na dovoz čínskeho tovaru však trvalo aj počas ďalších dní a eskalovalo tesne pred pokračovaním rokovaní.

V týždennom horizonte regionálny index STOXX Europe 600 poklesol a počas štvrtkového obchodného dňa si odpisoval 2,7 percenta, francúzsky index CAC 40 sa prepadol o 4 percentá a nemecký DAX oslabil o 3,2 percenta. Hlavný čínsky akciový index Shanghai Composite klesol o 7,4 percenta.

Clá nadobudli účinnosť koncom minulého týždňa a napriek očakávaniam, že trh zasiahne ďalší pokles, americké akciové trhy dokázali počiatočné straty zmazať. Európske akcie zakončili obchodný deň v pluse. V týždennom výhľade ale ukončili obchodovanie sa stratou 3 percentá. Vymazať výrazné straty sa podarilo aj hlavnému čínskemu indexu Shanghai Composite, ktorý zakončil obchodný týždeň „len“ so stratou 0,4 percenta.

Ešte vo februári americký prezident tvrdil, že rokovania považuje za úspešné a rozhodol sa odložiť zvýšenie ciel, ktoré bolo naplánované už od 1. marca. Nehovoriac o tom, že tento týždeň sa má uskutočniť ďalšie kolo rokovaní o ktorom sa predpokladalo, že by mohlo úspešne zavŕšiť niekoľkomesačné vyjednávania.

Zatiaľ sa však zdá, že by sme sa mali skôr pripraviť na ďalšie výpredaje na kapitálových trhoch. D Trump totiž nariadil Úradu amerického obchodného splnomocnenca začať proces na zavedenie 25 percentuálneho clá aj na výrobky v objeme približne 300 miliárd dolárov, ktoré tomuto clu momentálne nepodliehajú.

Olívia Lacenová, analytička xPartners.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *