Utorok 14. júla. Meniny má Kamil

Obchodníci na londýnskej burze žiadajú skrátenie pracovného času

Investície 03.06.2020 | 12:05 0 Komentárov

Burzoví makléri na londýnskej burze žiadajú skrátenie obchodných hodín. Cítia sa vyčerpaní a uväznení v práci po celý deň.

Pracovníci London Stock Exchange sa vyslovili za skrátenie otváracích hodín burzy a tým aj ich pracovného času. Dnes je tento finančný trh otvorený od ôsmej do 16.30. Návrh maklérov je zredukovať to na deväť až 16 hod. Išlo by tak o skrátenie obchodných hodín burzy z osem a pol na sedem hodín denne.

Obchodníci sa v prieskume vyslovili, že kratší pracovný čas by zlepšil kvalitu ich osobného života. Dnes totiž musia pracovať pred aj po oficiálnych otváracích hodinách burzy. Často začínajú o šiestej ráno a končia o 18.30. Znamená to, že v práci sú počas celého dňa. Tento stav vedie podľa nich k vyčerpaniu, ohrozeniu mentálneho zdravia a zanedbávaniu rodiny.

„Skrátenie obchodných hodín by mohlo viesť k vyššej kvalite života, čo by sa odrazilo aj na lepších výsledkoch pre našich klientov,“ hovorí Galina Dimitrova riaditeľka pre investičné a kapitálové trhy v Investment Association.“Myslíme si, že kratšie obchodné hodiny by koncentrovali obchodovanie, ktoré je dnes zbytočne rozložené v čase. Zmene napomáha aj vyššia efektivita založená na automatizácii,“ hovorí April Day, riaditeľka Európskej asociácie pre finančné trhy.

Londýnska burza nie je proti návrhu. Aj iné burzy pracujú kratšie. V USA napríklad šesť a pol hodiny a v Ázii len šesť hodín. Burza v Londýne však upozorňuje, že pred zmenou bude potrebná dohoda aj s inými európskymi burzami. Tá v Paríži je napríklad otvorená od deviatej do 17.30. Burza vo Frankfurte dokonca o ôsmej rána do ôsmej večera.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *