Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Obľuba platobných kariet v SR rastie oveľa rýchlejšie ako v Európe

Percento nárastu útrat v Slovenskej republike patrí medzi najvyššie v Európe – dosiahlo takmer 13 percent v celkovej hodnote transakcií – 10,11 miliárd Eur, o počte operácií 163 miliónov realizovanými cez karty VISA.

Ročné výsledky Visa Europe ukazujú, že Slovensko zaznamenalo dvojciferný nárast hodnôt vo všetkých hlavných parametroch a dôležitých ukazovateľoch ako je objem útrat, počet všetkých transakcií a počet transakcií u obchodníkov. Výsledky poukazujú na nadšenie Slovákov pre inovácie, ako aj na potenciál rastu slovenského trhu platobných kariet v budúcnosti.

Európsky spotrebitelia minuli medziročne o 6,5 percenta viac ako v minulom roku. Celoeurópske útraty prostredníctvom platobných kariet Visa dosiahli dva bilióny eur. Slovensko tak v raste vysoko prekonáva európsky priemer.

Slovenskí spotrebitelia menia svoje platobné návyky rýchlo a začínajú uprednostňovať transakcie v mieste predaja u obchodníkov pred výberom z bankomatov a požívaním hotovosti. Výbery z bankomatov sa znížili o 4,7 percenta zatiaľ čo transakcie v mieste predaja na Slovensku stúpli o 23,1 percenta, čo je významne viac v porovnaní so susednými štátmi a európskymi výsledkami, ktoré sú na úrovni 8,7 percenta. Znamená to, že Slováci ročne vykonajú 62,7 transakcií s kartou Visa, z toho 41 transakcií u obchodníka.

„Slováci používajú karty na platenie aj čoraz menších súm –  do 20 Eur, ktoré predtým zvykli platiť v hotovosti. Tento fenomén zmeny platobných návykov je nepochybne podporený aj úspešným a hladkým uvedením a prijatím bezkontaktných a mobilných platieb. Taktiež k nemu prispel fakt, že väčšina obchodníkov na Slovensku uprednostnila minulý rok bezkontaktné karty Visa  “, hovorí Marcel Gajdoš, regionálny manažér pre Českú a Slovenskú republiku spoločnosti Visa Europe.

Na Slovensku už bolo vydaných viac ako 1,8 milióna bezkontaktných kariet Visa, pričom existuje ďalší potenciál rastu, keďže sa stále viac bánk zapája do platobný program bezkontaktných kariet Visa.  Visa Europe v spolupráci s členskými bankami neustále rozvíja sieť bezkontaktných platobných terminálov u obchodníkov po celom Slovensku. V septembri minulého roku bolo na Slovensku viac ako 14 000 bezkontaktných platobných terminálov.

Platby kartami rastú i zásluhou elektronického obchodu. No Slovensko stále zaostáva za Západnou Európou. Napríklad vo Veľkej Británii sa až štvrtina maloobchodných tržieb realizuje on-line. „Hlavnou témou nárastu elektronického obchodu bude rozšírenie siete elektronických obchodov, ktoré akceptujú karty a postupné zavádzanie 3D bezpečnostnej technológie zo strany vydavateľov kariet. Ďalší produkt, ktorý urýchli a zjednoduší elektronické platby, bude digitálna peňaženka od VISA, ktorá už bola uvedená vo Veľkej Británii, Poľsku a  Francúzsku.“ hovorí M. Gajdoš.

V celej Európe je vydaných 500 mil. kariet VISA, čo je zhruba toľko ako obyvateľov Európy. Z každého minutého 6,5 eura bolo jedno euro zaplatené prostredníctvom karty VISA. Podľa predstaviteľov spoločnosti sa budú platobné zvyklosti vyvíjať smerom k digitálnemu a mobilnému obchodu.

Sme  zameraný na najlepšie riešenia pre všetkých zainteresovaných v našom štvorstrannom modeli. Náš úspech je pre ekonomiku Európy prospešný, pretože elektronické platby poháňajú obchod, nahrádzajú neefektívnu a drahú hotovosť a bojujú proti šedej ekonomike. Je to dobré pre banky, vydavateľov a prijímateľov, pretože investujeme v ich mene tak, aby sme poskytovali platobné inovácie. Je to dobré pre obchodníkov a podnikateľov pretože im umožňujeme robiť obchod rýchlejšie, bezpečnejšie a jednoduchšie prostredníctvom akéhokoľvek kanálu. A v neposlednom rade je to dobré pre spotrebiteľov, keďže im umožňujeme platiť jednoducho, s dôverou a bezpečne.”, dodáva Nicolas Huss, CEO Visa Europe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *