Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Obrovská stávka na rast ceny kakaa

Minulý týždeň uskutočnil hedge fond Armajaro Holdings Ltd. na trhu s kakaovými bôbmi obrovskú stávku. Z burzy Liffe (v Londýne), ktorá disponuje skladmi v Európe nakúpil hedge fond na dodávku cez niekoľkých brokerov (spomína sa až 10 brokerských spoločností) 240 100 metrických ton kakaových bôbov, čo predstavuje cca. 7% z ročnej produkcie.

Nečakaným obchodom prišlo k „vyplieneniu“ európskych skladov, v ktorých ostalo menej ako 10 tisíc ton kakaových bôbov prístupných na okamžitú dodávku.

Výrobcovia čokolády sú v pozore

Tento obchod tak pochopiteľne vyvolal obavy medzi spoločnosťami zaoberajúcimi sa výrobou čokolády, pre ktoré by vyššie ceny kakaových bôbov znamenali zvýšenie nákladov na výrobu čokolády. Kakaové bôby kupujú pritom niektoré spoločnosti priamo od hedge fondu Armajaro, ktorému šéfuje spomínaný Anthony Ward (mimochodom bývalý šéf Európskej asociácie pre kakao). Vývoj ceny kakaových bôbov by tak v nasledujúcich týždňoch, resp. mesiacoch mohol byť veľmi zaujímavý.

Nejde o prvú podobnú stávku Warda

O podobnú špekuláciu na rast ceny kakaových bôbov sa pokúsil 50-ročný brit Anthony Ward vo svojej histórii už 2 krát. Raz mu špekulácia na rast ceny kakaových bôbov vyšla, a to v roku 2002. Rovnaká stávka mu v roku 1996 nevyšla, no údajne výrazne neprerobil, obchody však z dôvodu poklesu ceny kakaových bôbov rozpustil.

Podmienky na trhu v oboch prípadoch sa podobajú tým, ktoré tu máme aktuálne aj teraz. Minulý rok zaznamenala cena kakaových bôbov rast, pričom okrem odrazu od dna dosiahnutého z dôvodu globálnej recesie a zvyšujúcich sa stávok na rast ceny komodít hrala v prospech rastu ceny kakaových bôbov aj samotná príroda. Minulý rok totiž bola úroda podstatne nižšia v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi a podobne nižšia úroda sa očakáva aj v tomto roku. Pod pokles produkcie by sa mala podľa očakávaní podpísať predovšetkým nižšia produkcia v afrických štátoch Ghane a Pobreží Slonoviny, ktoré sú najväčšími producentmi kakaových bôbov na svete. Ward už dlhšie poukazuje na problémy produkcie v krajine Pobrežie Slonoviny, ktoré tvorí až 40% svetovej produkcie kakaa.

Anthony Ward je bez pochýb jedným z najlepšie informovaných obchodníkov s kakaovými bôbmi na svete, keďže disponuje obrovskými skúsenosťami. Vyplýva to aj z jeho predchádzajúceho postu, keď stál na čele Európskej asociácie pre kakao. Je teda možné sa domnievať, že Ward tuší niečo, o čom ostatní nie. Pravdepodobne stávkuje na nízku úrodu kakaových bôbov aj v budúcom roku, ktorá by mohla znamenať pokračovanie v raste ceny kakaových bôbov, čo by znamenalo v jeho prípade ideálnu príležitosť realizovať zisk z nakúpených zásob, ktoré podľa informácií plánuje skladovať predovšetkým v Anglicku.

Vyjde Wardovi tento krát špekulácia?

V roku 2002 údajne zarobil Ward na rovnakej špekulácii niekoľko miliónov dolárov. Zdroje sa pri sume rôznia, pričom sa uvádza zisk Warda zo špekulácie z roku 2002 na úrovni 17 mil. USD a v niektorých prípadoch až 40 mil. britských libier. V každom prípade však ide o slušný balík. V tej dobe nakúpil Ward kakaové bôby za približne 300 mil. USD, pričom investícia z minulého týždňa ho vyšla na cca. 1 mld. USD. Z nakúpených kakaových bôbov v objeme 240 tis. metrických ton by sa dalo naplniť až 5 lodí vo veľkosti Titanicu. Takto prirovnal objem investície, ktorá zaujala minulý týždeň širokú verejnosť Chris Skinner z Financial Services Club. Ide o druhý najväčší objem objednaných kakaových bôbov na dodávku v histórii zrealizovanú v priebehu tak krátkeho času. Vyššia bola iba objednávka Warda z roku 1996, kedy objem nakúpených kakaových bôbov predstavoval 300 mil. ton.

Následný graf ukazuje, ako sa správalo kakao v posledných týždňoch. Napriek jeho rastu k 33-ročným maximám z minulého týždňa jeho cena prepadla odvtedy o 16%, čo znamená, že snaha o zahnanie trhu do rohu (corner market) nemusí byť úspešná.

 

Postavia sa európske regulačné orgány proti špekulantom?

Obchod jedného hráča na trhu (hedge fondu Armajaro), ktorým v podstate Ward vyfúkol takmer úplne celé zásoby kakaových bôbov na európskych skladoch vyvolal pochopiteľne opäť diskusiu o tom, či nie je potrebné zaviesť pozičné limity, ktoré by limitovali angažovanosť subjektov na trhu. Znížila by sa tým pravdepodobnosť, že trh by mohol manipulovať, resp. výrazne ovplyvniť jeden, či zopár veľkých hráčov. Stanovenie maximálneho možného objemu kakaových bôbov, ktoré by mohol jeden subjekt na trhu nakúpiť by znamenalo ponechanie priestoru aj ďalším obchodníkom, a teda nemohlo by prísť k situácii, že zásoby na skladoch by „vyplienil“ iba jeden veľký obchodník.

Avšak zahnať trh do rohu nie je jednoduché ani pre hráčov s obrovským kapitálom. Výborným príkladom je snaha fondu „Ebullio Capital Management LLC“, ktorá v januári pri špekuláciách s niklom prerobila 95% svojho kapitálu.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *