Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Očakávané udalosti 24. týždňa

Americký kongres bude rokovať o reforme finančného sektora. Najdôležitejšou udalosťou na starom kontinente bude Európsky summit v Bruseli, ktorý sa uskutoční v štvrtok. Japonská centrálna banka BoJ by mala predstaviť nový plán pôžičiek pre banky v objeme 2-3 bilióny jenov.

Výkonný riaditeľ BP pred kongresom

Tony Hayward, výkonný riaditeľ spoločnosti BP, bude v štvrtok svedčiť pred Výborom pre energie a obchod snemovne reprezentantov ohľadom nehody plošiny Deepwater Horizon. Kongresmani majú v pláne kritizovať Haywarda hlavne za nesprávne odhady objemu vytekajúcej ropy, za platenie reklamy a za nezverejnenie vysokokvalitného záznamu z podmorskej kamery.

BP bez dividendy

Manažment BP má okrem cesty do Washinghtonu určite v pláne aj stretnutie s celým predstavenstvom, kde sa bude prehodnocovať dividendová politika spoločnosti. Vzhľadom na obrovský tlak zo strany médií ako aj US politikov sa pravdepodobne spoločnosť rozhodne odložiť resp. zrušiť výplatu dividendy.

Od FedEx sa očakávajú silné výsledky

Prepravná spoločnosť FedEx zverejňuje v stredu svoje kvartálne výsledky. Trh očakáva silné údaje za posledný kvartál, nakoľko firma naposledy zvýšila kvartálnu dividendu. Pozornosť sa ale bude skôr sústreďovať na odhady stavu medzinárodnej prepravy vzhľadom na posledné obavy o dlhovú krízu v Európe ako aj na obavy o spomalenie Čínskej ekonomiky. Z ostatných výsledkov očakávame výsledky predajcu elektroniky BestBuy a európskych predajcov Tesco a Sainsbury.

Rokovania o reforme finančného sektora pokračujú

Konvergencia dvoch zákonov o reforme finančného sektora bude pokračovať aj tento týždeň, nakoľko kongresmani chcú schváliť reformu do 4. júla. Konferencia o tomto procese je na pláne v utorok. Podľa posledných správ lobisti zlyhali pri svojej snahe o tom, aby bankám neboli odobrané divízie obchodov s derivátmi, no niekoľko senátorov sa prikláňa k lobistom a v tejto otázke ešte stále nie je jasno. Lobisti rovnako pracujú aj na tom, aby banky neprišli o vlastné divízie tradingu, no tam asi neuspejú.

Európsky summit

Najdôležitejšou udalosťou na starom kontinente bude Európsky summit v Bruseli, ktorý sa uskutoční v štvrtok. Na programe je niekoľko tém: vstup Estónska do Eurozóny, sfinalizovanie pomoci Grécku, regulácia derivátových trhov, príprava na summit G-20, kríza medzi Izraelom a Tureckom atď. Hlavnou témou ale bude snaha o budúce koordinovanie ekonomických politík. Na základe nich bude môcť pripraviť únia niektoré krajiny o prístup k eurofondom, ak napríklad neznižujú svoj dlh.

Nemecko so sériou makrovýsledkov

V utorok očakávame z Nemecka zverejnenie výsledku prieskumu investorov ZEW za jún ako aj výsledok obchodnej bilancie za apríl. Z UK očakávame hlavne štvrtkové údaje o maloobchodných tržbách za máj a z US hlavne prieskum výroby Newyorského FEDu a priemyselnú produkciu.

Štvoritá exspirácia

V piatok exspirujú okrem júnových opcií na akcie aj júnové futures na akcie, opcie na akciové indexy ako aj futures na US akciové indexy. Počas týchto týždňov sa akciám zvykne dariť, no celkovo sú exspirácie poznačené značnou volatilitou.

Rebalansácia indexov S&P

V piatok okrem exspirácie budeme svedkami aj kvartálnej rebalansácie komponentov indexov  S&P 500, S&P MidCap 400 a S&P SmallCap 600. Akcie, ktoré budú do indexov pridané, by tak v pondelok mohli zaznamenať výraznejší nárast. Prehodnocovanie komponentov indexov je rovnako ako exspirácia opcií spojené s vyššou volatilitou.

BoJ s ďalším úverovým programom

V utorok ráno zverejňuje rozhodnutie o menovej politika japonská centrálna banka BoJ. Očakáva sa, že úrokové sadzby ostanú nezmenené, no BoJ by mala predstaviť nový plán pôžičiek pre banky v objeme 2-3 bilióny jenov. Program je určený pre banky, no tie majú následne peniaze smerovať do korporátneho sektora. Následná úverová expanzia by mala podporiť rast ekonomiky a zabrániť deflácii.

Zdroj: Ján Beňák, TRIM Broker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *