Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Očakávané udalosti 26. týždňa

V strede týždňa sa končí druhý polrok, čo by mohlo zvyšovať volatilitu na finančných trhoch. Američania budú finalizovať finančnú reformu, španielske banky majú poslednú možnosť spojiť sa a exspiruje prvý jednoročný tender ECB.

Finálne schvaľovanie reformy finančného sektora

Prezident Obama si so svojou administratívou pripísal už dva dobré body, nakoľko presadil reformu zdravotnej starostlivosti a teraz sa spolu s bývalým prezidentom FEDu Volckerom postaral o reformu finančného sektora. Tá je už veľmi blízko definitívneho podpisu prezidentom, no ešte musí prejsť posledným kontrolným schválením v senáte a snemovni reprezentantov. Indície naznačujú, že so schvaľovaním by nemal byť žiaden problém.

Španielske banky majú poslednú možnosť spojiť sa

Finančný sektor v Španielsku dostal po nútenej správe nad sporiteľňu CajaSur poriadnu ranu pod pás. Od vtedy dôvera vo finančný sektor krajiny výrazne klesla. Na jej zlepšenia vláda poskytla problémovým sporiteľniam cajas možnosť získania vládnej pomoci z fondu Fund for Orderly Bank Restructuring, ak tieto sporiteľne oznámia plány fúzií a akvizícii od konca júna. Tento termín sa nezadržateľne blíži, takže cajas by mohli začať oznamovať plány spojenia. Inak sa totiž stávajú náchylnejšie na šoky spôsobené nedôverou trhu v ne. Hlavným prejavom dôvery bude zverejnenie výsledkov stresového testovania bilancií európskych bánk, ktoré by mali byť zverejnené na konci júla.

Prvý jednoročný refinančný tender ECB exspiruje

1.júla  exspiruje prvý jednoročný tender ECB, v ktorom centrálna banka dodala na medzibankový trh likviditu v objeme 442 mld. EUR. U viacerých analytikov vyvoláva toto stiahnutie likvidity obavu, či nevyvolá novú vlnu rizikovej averzie na finančných trhoch a nárast medzibankových úrokových sadzieb. ECB síce oznámila, že 1-ročné operácie nahradí 3-mesačnými , no nie je jasné, či to bude dostatočná náhrada. Presvedčiť sa o tom budeme môcť už v štvrtok.

Cenzus oberá ekonomiku o miesta

Sčítanie  obyvateľstva v US, ktoré posledné mesiace zlepšovalo štatistiky US zamestnanosti, ukáže v júni svoju horšiu tvár. Vláda totiž pomaly miesta potrebné kvôli cenzu rozpúšťa a očakáva sa, že výsledok non-farm payrolls bude záporný po prvý krát v tomto roku. Očakáva sa, že celkovo ekonomika stratí 110 tis. miest, no súkromný sektor by mal pridať 113 tis. miest. Miera nezamestnanosti by mala vzrásť na 9,8% z májového údaju 9,7%.

Nezamestnanosť v Eurozóne vyššia než v US

Údaje z pracovného trhu za máj, poskytne v piatok aj Eurozóna. Očakáva sa, že nezamestnanosť ostane na úrovni 10,1%. Ešte v stredu zverejní údaje zamestnanosti Nemecko. Z ostatných údajov očakávame ešte finalizáciu rastu HDP z UK za 1Q a inflačné údaje z Eurozóny za jún.

Predaje automobilov so slabším výsledkom

Predaje nových automobilov v US za jún sa očakávajú s nárastom o 17% na ročnej báze, no oproti máju by mali byť nižšie o 10%. Dôvodom poklesu predaja sú predchádzajúce zľavy, ktorým chceli predajcovia nalákať domácnosti na kúpu automobilov pred začiatkom letnej motoristickej sezóny.

Korporátny kalendár zíva prázdnotou

Na začiatok novej sezóny kvartálnych zverejnení si musíme počkať až na 12. júl, kedy zverejňuje výsledky spoločnosť Alcoa, no dovtedy už budú kvartálne zverejnenia len veľmi obmedzené. Tento týždeň očakávame iba výsledky potravinárskej spoločnosti General Mills a výrobcu hnojív Monsanto.

Čína čaká na výsledky PMI

Z Číny tento týždeň očakávame len dva makroekonomické výsledky a to dva konkurenčné údaje o aktivite nákupných manažérov PMI. Trh bude sledovať hlavne prípadné znaky spomalenia ekonomiky vyvolané snahou vlády o zastavenie rastu bubliny na realitnom trhu ako aj pokles ekonomickej aktivity spôsobený spomalením obnovy v západných krajinách.

Zdroj: Ronald Ižip, TRIM Broker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *