Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Očakávané udalosti 28. týždňa

Minulý týždeň bol síce skrátený kvôli Dňu nezávislosti v US, no aktivita na finančných trhoch určite nebola ukrátená sviatočným pondelkom. Tento týždeň bude mať štandardných päť obchodných dní, počas ktorých sa môžeme tešiť na podobne vysokú aktivitu na finančných trhoch.

Výsledková sezóna za 2Q začína už dnes

V pondelok po zatvorení akciového trhu zverejní kvartálne výsledky za 2Q hlinikárska spoločnosť Alcoa. Firma už tradične začína sezónu kvartálnych zverejnení, ktorá následne neoficiálne končí zverejnením výsledkov maloobchodného predajcu Wal-Mart. Očakáva sa, že zisky spoločností v indexe S&P500 vzrastú na medziročnej báze o 34%. Podobne dôležité ako zisky na akciu ale budú aj príjmy, nakoľko väčšina dosahovala lepšie zisky skresávaním výdavkov a nie rastom príjmov. Preto budú investori sledovať aj príjmy.

Najdôležitejšie sú ale vyhliadky pre nasledujúce obdobie. Máme za sebou prvý polrok a preto by firmy mohli začať revidovať svoje resp. trhové odhady zisku. Pokiaľ totiž firmy započítavajú spomalenie ekonomiky v druhom polroku, budú svoje vyhliadky revidovať teraz. V pondelok očakávame okrem výsledkov Alcoa aj výsledky prepravnej spoločnosti CSX. V utorok zverejní výsledky po zatvorení akciového trhu ďalší komponent indexu Dow Jones, technologický gigant Intel. V stredu si na chvíľu obchodníci oddýchnu, no v štvrtok očakávame pred otvorením akciového trhu výsledky bankového gigantu JP Morgan (tiež komponent indexu Dow Jones) a po zatvorení trhu výsledky technologickej spoločnosti Google. V piatok očakávame výsledky od ďalších dvoch komponentov najstaršieho akciového indexu na svete a to Bank of America a General Electric. Bývalý komponent Citigroup tiež ponúkne pred otvorením akciového trhu svoje kvartálne výsledky.

Senát bude hlasovať o reforme finančného sektora

Schválenie reformy finančného sektora v senáte už mešká za pôvodným plánom, no posledné indície nasvedčujú, že schvaľovanie reformy, ktorá už bola prijatá snemovňou, by mohlo trvať ešte dlhšie. Po smrti senátora Byrda totiž budú musieť demokrati presvedčiť ešte jedného republikána, aby mohla reforma prejsť. To ale bude tvrdý oriešok a nakoniec môže trvať schvaľovanie reformy ešte dlhšie než sa čakalo.

Maloobchodné tržby a priemyselná produkcia

Makroekonomický kalendár z US ekonomiky ponúka tento týždeň hlavne výsledky maloobchodných tržieb za jún, kde sa očakáva ich druhý pokles v rade za sebou a za júnové obdobie sa očakávajú aj výsledky priemyselnej produkcie. Tá by mala ostať nezmenená, no skôr sa hovorí o slabšom výsledku. Dôležitý bude aj výsledok predbežnej spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za júl.

Zápisnica FOMC a kvantitatívne uvoľňovanie

V poslednej dobe sa na trhu začínajú objavovať špekulácie, že FED by mohol začať s ďalším kvantitatívnym uvoľňovaním menovej politiky, nakoľko kvôli dlhovej kríze v Európe začína vznikať pravdepodobnosť druhého poklesu ekonomiky. Preto budú obchodníci sledovať zápisnicu z posledného zasadnutia FOMC, či náhodou nebude zobrazovať takúto možnosť.

Expiračný týždeň

Tretí týždeň v mesiaci je vždy exspiračný týždeň, kedy prebieha exspirácia opcií. Teraz budú exspirovať júlové opcie. Počas exspiračného týždňa zvykne byť volatilita na akciovom trhu vyššia. Spolu so sezónou kvartálnych zverejnení sa tak môžeme tešiť na búrlivé finančné trhy.

Európa sa dohaduje na stres-testoch

Dnes začína dvojdňové stretnutie ministrov financií krajín Európy, na ktorom by sa mali politici dohodnúť na presných podmienkach pre testovanie bilancií európskych bánk. Politici, ako je to v Európe zvykom, budú určite skúpi na slovo, no nakoľko banky musia mať testy hotové do štvrtku, mohli by už koncom týždňa začať prenikať na povrch správy o tom, kto spravil a kto nespravil skúšku dôvery.

Investorský sentiment ZEW

Zo starého kontinentu ponúka makroekonomický kalendár hlavne výsledok prieskumu investorov ZEW. Očakáva sa, že sentiment bude mierne slabší, no slabé euro by malo nemeckú ekonomiku naďalej držať pri živote.

Grécko ide pokúšať peňažné trhy

Už dávnejšie sa na finančných trhoch začalo hovoriť, že Grécko sa pokúsi znova vstúpiť na finančné trhy predajom pokladničných poukážok. Podľa gréckej agentúry pre riadenie dlhu by mala emisia 26-týždenných poukážok prebehnúť už zajtra. Pôjde o prvú emisiu od mája, kedy krajina akceptovala pomoc od ostatných krajín. Očakáva sa, že investori budú požadovať ročný výnos približne 5%, no nakoľko krajina má stále k dispozícii pomoc od ostatných krajín, dopyt bude určite vysoký. Ak ale emisia zlyhá, bude to pre Grécko rana pod pás. Neúspešná emisia bude prejavom nedôvery v Grécko zo strany finančných trhov.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *