Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Očakávané udalosti 29. týždňa

Výsledková sezóna v US sa rozbieha na plné obrátky a počas tohto týždňa očakávame kvartálne zverejnenia od spoločností tvoriacich jednu tretinu indexu Dow Jones a jednu pätinu indexu SP500. Okrem výsledkovej sezóny nás ale čaká aj množstvo iných dôležitých udalostí.

Investičné banky čakajú slabšie výsledky

Veľké finančné mená zverejnili kvartálne výsledky už minulý týždeň, no investičné divízie bánk JP Morgan Chase, Citigroup a Bankof America sa neukázali v najlepšom svetle. Preto sa pravdepodobnosť slabších výsledkov zo strany US bánk Goldman Sachs a Morgan Stanley, ktoré zverejňujú výsledky v utorok a stredu, rastie. Dôvodom očakávaní slabších výsledkov je nižšia aktivita na finančných trhoch počas 2Q. Tradičné bankovníctvo bude zastávať banka Wells Fargo, ktorá zverejňuje výsledky v stredu.

Obnova dopytu by mala zvýšiť zisky IBM, Microsoft a Apple

Technologické spoločnosti IBM a Microsoft, ktoré zverejňujú výsledky v pondelok a v stredu, by mali profitovať z obnovenia dopytu po IT zo strany firiem ako aj domácností. IBM posledné roky mení svoju orientáciu z hardvéru na softvér a služby, zatiaľ čo Microsoft sa snaží viac o orientáciu na spotrebnú elektroniku. Úspešnejší je ale rozhodne IBM. V spotrebnej elektronike ale najviac z davu vytŕča Apple, ktorý by mal v utorok opäť zverejniť fantastické výsledky hlavne vďaka predajom svojej novinky iPad.

Ďalšie korporátne výsledky

Okrem už spomínaných výsledkov očakávame v pondelok zverejnenie výsledkov technologickej spoločnosti Texas Instruments.

V utorok očakávame výsledky správcu aktív Bank of New York Mellon, výrobcu motocyklov Harley-Davidson, farmaceutickej spoločnosti Johnson & Johnson, biotechnologickej firmy Gilead Sciences, producenta nealkoholických nápojov PepsiCo a technologických spoločností Juniper Networks, Seagate, VMware a Yahoo.

V stredu očakávame výsledky od farmaceutickej spoločnosti Abbott Labs, správcu aktív BlackRock, výrobcu nealkoholických nápojov Coca-Cola, biotechnologickej spoločnosti Genzyme, konglomerátu United Tech, čínskeho prevádzkovateľa najpopulárnejšieho vyhľadávača Baidu.com, internetovej aukčnej spoločnosti eBay a technologických spoločností Qualcomm a Western Digital.

Štvrtok očakávame výsledky konglomerátu 3M, telekomunikačnej spoločnosti AT&T, farmaceutických spoločností Baxter, Bristol-Myers, a Eli Lilly, výrobcu ťažkých strojov Caterpillar, výrobcu mobilných telefónov Nokia, poisťovne Travelers, prepravnej spoločnosti UPS, internetového predajcu Amazon.com a poskytovateľa kreditných kariet American Express.

V piatok nás čakajú ešte výsledky automobilky Ford Motor, diverzifikovaného výrobcu Honeywell, prevádzkovateľa reštaurácii McDonald’s a telekomunikačnej spoločnosti Verizon.

Realitný trh kvôli ukončeniu stimulov slabne

Už raz rozšírené stimuly pre kupcov nehnuteľností skončili svoju platnosť na konci apríla a na realitnom trhu opäť vytvárajú možnosť druhého poklesu. Bez daňových stimulov totiž záujem o kúpu nehnuteľností ako aj o ich stavanie klesá. Preto sa očakáva výrazný pokles pri zverejnení júnových údajov o predajoch existujúcich domov ako aj pri začatej výstavbe.

Obama v stredu podpíše reformu finančného sektora

Senát v štvrtok konečne schválil reformu finančného sektora, ktorá je najvýraznejšiu reformou od Veľkej hospodárskej krízy. Po viac ako roku rokovaní tak konečne reforma poputuje na Obamov stôl k finálnemu podpisu.

Bernanke pred kongresom

Prezident FEDu v stredu začína dvojdňové svedectvo pred kongresom, kde bude hovoriť hlavne o menovej politike. Ide totiž o polročný report o jej stave. Pre finančné trhy pôjde o veľmi dôležitý report. Objavujú sa totiž obavy, že US ekonomika čelí silnému spomaleniu, ktoré dokonca môže vyústiť do recesie. Preto sa kongresmani budú Bernankeho pýtať hlavne na to, čo sa dá ešte spraviť na zabezpečenie rastu. Zakázanou témou určite nebude možnosť rozšírenia kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky.

UK ekonomika zverejňuje výsledky rastu

V piatok zverejňuje UK ekonomika ako prvá z krajín G7 výsledok ekonomického rastu za 2Q. Očakáva sa, že tempo rastu sa zdvojnásobí oproti výsledku z predchádzajúceho kvartálu na úrovni 0,3%. Pásmo konsenzov sa pohybuje na úrovni 0,1 až 0,9%.

Stres-testy európskych bánk konečne zverejnené

V piatok po zatvorení európskych akciových trhov zverejní Výbor pre Dohľad nad európskym bankovým sektorom CEBS výsledky stres-testov 91 európskych bánk. Ide o kľúčovú previerku bánk ustáť nepriaznivý vývoj ekonomík ako aj prípadnú krízu vládnych dlhov. Testy sú určené na to, aby zvýšili dôveryhodnosť v európske finančné inštitúcie. Analytici banky Barclays odhadujú, že testami neprejdú grécke banky a to kvôli vysokej držbe gréckych dlhopisov, španielske cajas kvôli nízkemu kapitálu a nakoniec nemecké landesbanky kvôli vysokej expozícii voči realitnému sektoru. Nedá sa ale vylúčiť, že testami neprejde oveľa viac inštitúcií.

Nový týždeň tak bude určite zaujímavý a okrem množstva kvartálnych výsledkov nás čaká aj Bernankeho výpoveď, zverejnenie výsledku rastu UK ekonomiky a stress testy európskych bánk.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *