Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Očakávané udalosti 40. týždňa

Výsledková sezóna zasadnutia centrálnych bankárov a jedno rozhodnutie súdu… To všetko a určite aj veľa ďalších udalostí nás čaká v novom týždni a preto si najdôležitejšie udalosti predstavme:

Výsledková sezóna začína

V štvrtok po zatvorení US akciového trhu zverejňuje kvartálne výsledky producent hliníku Alcoa. Predstavenie jeho výsledkov oficiálne začína výsledkovú sezónu za 3Q. Trh očakáva, že po dobrých výsledkoch za 2Q, počas ktorého sa firma vrátila do zisku, bude ziskový aj 3Q. Nakoľko ale ceny energií rastú, budú ziskové marže spoločnosti klesať. Celkovo sa očakáva, že zisky spoločností v indexe SP500 vzrastú o 24% na ročnej báze, príjmy by mali byť vyššie o 8%.Pripomíname, že výsledková sezóna naplno začína až nasledujúci týždeň.

Same store sales s horšími výsledkami

V štvrtok zverejnia US maloobchodní predajcovia výsledky septembrových porovnateľných tržieb. Analytici ale skôr očakávajú, že výsledky predajcov by mohli sklamať, nakoľko zlé počasie a stála neochota domácností míňať peniaze na iné tovary než základné bude obmedzovať rast tržieb.

Štatistiky pracovného trhu v centre pozornosti

V piatok budú zverejnené septembrové výsledky z US trhu práce. Očakáva sa, že miera nezamestnanosti vzrastie po druhý mesiac v rade za sebou na 9,7% z 9,6% a non-farm payrolls, teda výsledok tvorby pracovných miest mimo farmársky sektor, skončia bez zmeny po poslednom poklese o 54 tis. mies. Súkromný sektor by mal pridať 77 tis. miest.

BoJ s ďalšími stimulmi

Nakoľko japonská ekonomika je stále prilepená k dnu a silný jen akýkoľvek odraz sťažuje, rastú tlaky na to, aby BoJ prišla s novými stimulmi na podporu ekonomiky a korporátneho sektora. Už v utorok by sa trh mohol dozvedieť viac o plánoch centrálnej banky.

RBA sama proti vetru

Utorkové ranné zasadnutie austrálskej centrálnej banky by malo priniesť navŕšenie sadzieb o 25 bázických bodov na úroveň 4,75%. V čase kedy veľa centrálnych bánk uvažuje o uvoľňovaní menovej politiky (FED, BoJ), silná komoditná ekonomika bojuje s inflačnými rizikami, ktoré preferujú chladenie menovej expanzie. Takýto krok len podporí ďalší pozitívny výhľad na AUD.

Európski menoví giganti

Vo štvrtok rozhodujú o svojej menovej politike európske centrálne banky BoE a ECB. Na rozdiel od BoJ a RBA treba očakávať klasicky naškrobených Európanov s vyhláseniami v neutrálnom tóne. Menový orchester BoE vyzerá aktuálne príliš rozladený na to, aby chytil spoločný rytmus a v tejto situácii bude najlepším riešením neutrálny krok, čo v prípade BoE znamená klasické „no comment“. ECB sa po minulotýždňovom sťahovaní eurovej likvidity z trhu uberá správnym smerom (aktuálne to je dôvod posilňovania EURa), ale vzhľadom k problémom v Írsku sa ukáže, ako dlho jej to vydrží. Kľúčové zasadnutie ECB sa očakáva až v decembri kedy padne rozhodnutie o sťahovaní stimulov. Dovtedy si stačí na tlačovej správe prezidenta ECB iba zmeniť dátum a ste stále „in“.

Súd rozhodne o osude najhoršieho tradera

V utorok by mal v Paríži rozhodnúť súd o osude tradera Jerome Kerviela, ktorý v januári 2008 spôsobil francúzskej banke Societe Generale straty vo výške 4,9 mld. EUR. Súd by mal podľa žalobcov rozhodnúť o treste odňatia slobody na štyri roky.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *