Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Očakávané udalosti 42. týždňa

Nový týždeň je opäť tu a prioritou počas neho bude výsledková sezóna za 3Q. Poďme sa preto pozrieť na hlavné US spoločnosti a ich očakávané makrovýsledky.

Banky v centre pozornosti

Výsledkovú sezónu pre finančný sektor začala minulý týždeň už banka JP Morgan Chase zverejnením silných výsledkov, no obavou obchodníkov sa začínajú stávať rýchle prepady hypoték a z toho plynúca tvorba rezerv na prípadné právne problémy s nimi spojené. Na konferenčnom hovore každej banky sa preto analytici budú pýtať hlavne na túto oblasť. V pondelok zverejňuje kvartálne výsledky Citigroup, v utorok Bank of America a v stredu Wells Fargo.

Ako vyrovnajú banky slabé aktivity v tradingu?

Letné mesiace na Wall Street boli obdobím sucha a tradingové divízie hlavných investičných bánk boli veľmi málo aktívne. Tento vývoj sa nepodarilo narušiť ani počas septembra. Preto analytici počas posledného mesiaca rapídne revidovali odhady ziskov pre banky Goldman Sachs a Morgan Stanley, ktoré zverejňujú kvartálne výsledky v utorok, resp. v stredu. Nakoľko ale boli odhady ziskov značne revidované, existuje tak veľká pravdepodobnosť toho, že banky by mohli prekonať trhové konsenzy. Pripomíname, že Goldman Sachs má výrazne lepšiu štatistiku prekonávania konsenzov než Morgan Stanley. Preto je druhá spomínaná inštitúcia menším favoritom.

Johnson & Johnson začína výsledkovú sezónu pre farmaceutický sektor

V utorok zverejňuje kvartálne výsledky spoločnosť Johnson & Johnson. Trh očakáva pokles zisku na ročnej báze o 4%, no pozornosť sa bude sústreďovať hlavne na posledné sťahovanie niektorých liečiv spoločnosti kvôli problémom s ich kvalitou. Následne v stredu zverejňuje výsledky spoločnosť Abbott Laboratories a vo štvrtok firma Eli Lilly.

Súboj telekomunikačných spoločností o najlepšie smartphony

Od dvoch najväčších telekomunikačných spoločností AT&T Inc. a Verizon Communications sa neočakáva výraznejšia zmena zisku na ročnej báze, nakoľko akvizícia nových klientov sa stáva čím ďalej tým ťažšou a zároveň klienti preferujú pri zariadeniach ako iPad alebo iPhone mesačné programy bez viazanosti. Komponenty indexu Dow Jones zverejňujú výsledky vo štvrtok resp. v piatok.

Technológie so silnými prírastkami ziskov

Najsilnejší segment US akciového trhu pokračuje po výborných výsledkoch Google ďalšími zverejneniami veľkých spoločností. V pondelok zverejňuje výsledky IBM a Apple, v utorok Amazon.com a Yahoo a v stredu zverejňuje výsledky eBay. Najsilnejší komponent indexu Dow Jones, IBM, by mal zverejniť ďalší silný prírastok zisku prioritne vďaka dopytu po technológiách zo strany emerging markets. Od Apple sa očakáva ďalší vynikajúci kvartál a to vďaka silným predajom iPadu ako aj výbornému prijatiu iPhonu 4 a to aj napriek problémom s anténou.

Priemyselná produkcia so siedmym nárastom v rade za sebou

Makroekonomický kalendár počas tohto týždňa je pomerne prázdny, no o aktivitu na finančných trhoch sa určite postará korporátny kalendár. Najdôležitejším výsledkom bude pondelkové zverejnenie zmeny priemyselnej produkcie za august. Očakáva sa, že produkcia vzrastie po siedmy krát v rade za sebou. Dôvodom je silná produkcia automobilov. Z ostatným makrodát očakávame zverejnenie začatej výstavby a vydaných stavebných povolení tiež sa september. Analytici ale vidia v očakávaní silných výsledkov značné riziká. Posledné problémy s bleskovými exekúciami domov by totiž mohli znížiť aktivitu na realitnom trhu.

Čínsky rast spomaľuje

Vo Štvrtok zverejní Čína výsledky ekonomického rastu za 3Q. Očakáva sa, že rast spomalí z úrovne 10,3% zverejneného v 2Q na 9,3%. Stále ale ide o najvyšší ekonomický rast z najväčších svetových ekonomík. Okrem HDP zverejní Čína aj ročnú zmenu priemyselnej produkcie, maloobchodné tržby a infláciu.

Zasadnutie G-20 – dve hlavné témy

V piatok a v sobotu prebehne v Južnej Kórei zasadnutie ministrov financií krajín G-20. Dve najdôležitejšie témy tohto stretnutia budú kapitálové pravidlá Basel III a menová vojna. Predpokladá sa, že politici by sa mohli dohodnúť na tom, že pravidlá Bazilejského výboru začnú platiť plošne podľa plánu. Dôležitejšie ale budú otázky menovej vojny, kde sa politici budú určite chcieť dohodnúť, že intervencie a konkurenčné devalvácie nie sú v záujme nikoho. Dohoda je ale jedna vec a činy druhá…

Krajiny PIGS idú umiestňovať dlhopisy

Počas tohto týždňa sa opäť na dlhopisový a peňažný trh prihlásia krajiny ako Portugalsko alebo Grécko. V utorok bude Španielsko a Grécko emitovať pokladničné poukážky, v stredu Portugalsko bude tiež emitovať pokladničné poukážky a vo štvrtok sa o umiestnenie dlhopisov bude pokúšať Španielsko.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *