Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Očakávané udalosti 43. týždňa

Ďalší týždeň je pred nami a opäť bude v znamení hlavne korporátnych výsledkov. Prečítajte si prehľad tých najdôležitejších spolu s dôležitými makrovýsledkami.

Od energetického sektora sa čakajú slabšie výsledky

Najdôležitejšie US energetické spoločnosti budú zverejňovať kvartálne výsledky počas tohto týždňa. Očakáva sa, že zisky budú v porovnaní s 2Q nižšie a to kvôli sezónnosti a slabej obnove aktivity pri rafinácii. V porovnaní s minulým rokom sa ale čakajú lepšie výsledky a to kvôli nárastu cien ropy. ConocoPhillips, tretia najväčšia US spoločnosť, zverejňuje výsledky v stredu, najväčšia voľne obchodovateľná spoločnosť na svete Exxon Mobil zverejňuje výsledky v štvrtok a druhá najväčšia US energetická spoločnosť Chevron predstaví výsledky v piatok.

Základné materiály v kurze

Segment základných materiálov budú počas tohto týždňa zastupovať spoločnosti DuPont, ktorá zverejňuje výsledky v utorok a Dow Chemical, ktorá predstaví výsledky hospodárenia v štvrtok. Očakáva sa, že spoločnosti zverejnia silné výsledky, nakoľko dopyt po ich produktoch rastie.

Finančný sektor zastupujú poisťovne

Životné poisťovne Aflac a MetLife, zverejňujúce výsledky v utorok resp. v štvrtok by mali podľa očakávaní zverejniť lepšie výsledky na ročnej báze, kedy profitovali z vyšších cien akcií. Silnejší jen by mal pomôcť k silnému zisku spoločnosti Aflac, ktorá má väčšinu príjmov z Japonska, zatiaľ čo MetLife, najväčšia poisťovňa v US, mala pred rokom obrovské straty z investícii.

Microsoft stále zaostáva za Apple

Veľká časť technologických spoločností už zverejnila kvartálne výsledky počas minulého týždňa, no gigant Microsoft zverejní výsledky v pondelok. Spoločnosť by mala naďalej profitovať z predajov PC a teda aj predajov operačného systému Windows, no v ostatných oblastiach, ako napríklad herné konzoly, internetové vyhľadávanie alebo operačný systém pre mobilné telefóny, Microsoft zaostáva. Z ostatných technologických spoločností budú výsledky zverejňovať spoločnosti Texas Instruments a Broadcomm.

Ekonomický rast za 3Q v centre pozornosti

Najdôležitejší makrovýsledok tohto týždňa je piatkové zverejnenie rastu HDP za 3Q. Očakáva sa, že ekonomika zrýchlila z rastu 1,7% na 2%. Dôvodom je silný prírastok spotrebiteľských výdavkov, ktoré za obdobie júl-september rástli najrýchlejším anualizovaným tempom od júna 2009. Nakoľko sa retailu darí, existuje priestor pre pozitívne prekvapenie. Pripomíname, že v štvrtok bude zverejnení výsledok objednávok tovarov dlhodobej spotreby za september, ktorý by ešte mohol spôsobiť zmenu konsenzov pre výsledok rastu.

Predaje domov v úzadí kvôli bleskovým prepadom hypoték

Makroekonomický kalendár budú okrem HDP zastupovať aj výsledky z realitného sektora a to v podobe predajov nových a existujúcich domov za september. Očakáva sa pokles predajov nových ako aj existujúcich domov a to aj napriek tomu, že sadzby na hypotékach sú rekordne nízke. Dôvodom je stále vysoká nezamestnanosť, neochota domácností zadlžovať sa ako aj problémy s bleskovými prepadmi hypoték. Tie sú teraz jednou z najhorúcejších tém a preto by samotné výsledky predajov domov mohli ustúpiť do úzadia.

Európske banky: prioritou Basel III

Počas tohto týždňa zverejnia kvartálne výsledky niektoré európske banky, medzi nimi UBS, Deutsche Bank, BBVA a Santander. Prioritnou otázkou je, či budú banky bezs potreby kapitálu zvládať novú reguláciu Basel III. Nakoľko sa im ale stále robia ústupky, mali by banky zverejniť silné výsledky vďaka tradingu a Basel asi ostane v úzadí.

Výsledková sezóna v Číne začína

Čínsky finančný sektor počas tohto týždňa ponúkne kvartálne výsledky od štyroch kľúčových finančných inštitúcií: Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Bank of China a Agricultural Bank of China. Očakáva sa, že firmy zverejnia dvojciferný nárast zisku a to prioritne kvôli obrovskému nárastu úverov a silnému ekonomickému rastu. Rizikom je ale rastúca tvorba rezerv na krytie strát.

Prehľad kvartálnych výsledkov

V pondelok zverejňujú výsledky spoločnosti Sony, Taiwan Semiconductor a McGraw-Hill. V utorok Aflac, Boston Properties, Bristol-Myers Squibb, CB Richard Ellis, CIT Group, DuPont, Ford, Kimberly-Clark, Michelin, UBS, US Steel a Valero Energy. V stredu výsledky predstavia firmy ADP, , Deutsche Bank, International Paper, Northrop Grumman, Office Depot, Sprint Nextel, Allstate a Visa. V štvrtok 3M, Banco Santander, Bayer, Colgate-Palmolive, Eastman Kodak, ExxonMobil, Goodyear, MetLife, Microsoft, Moody’s, Motorola, OfficeMax, Sanofi-Aventis, Sunoco, The Blackstone Group, Dow Chemical, Thompson Reuters a Waste Management. Na piatok pripadajú výsledky Amgen, Chevron, Cigna, Honda, Mitsubishi, Panasonic, Pfizer a Weyerhaeuser.

BoJ s nezmenenou menovou politikou

Po poslednom rozhodnutí znížiť základné úrokové sadzby a nakupovať finančné aktíva z trhu by mala BoJ ponechať sadzby nezmenené a neočakáva sa ani zvýšenie objemu kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. Väčšia pozornosť sa ale bude sústreďovať na silu japonského jenu.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *