Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Očakávané udalosti týždňa

Američania budú koncom týždňa hľadať liek na vysokú volatilitu, dozvieme sa revidované výsledky hospodárskeho rastu v prvom kvartáli a dôležité ukazovatele realitného trhu.

USA

Reforma finančného sektora, ktorá bola v senáte schválená, bude najbližších niekoľko týždňov konfrontovaná s reformou, ktorú prijala snemovňa reprezentantov. Nakoľko tá je staršia a menej tvrdá, budú určite lobistické skupiny pracovať tak, aby bola prijatá pre banky čo najmenej škodlivá regulácia. Zákaz obchodov s derivátmi a zákaz obchodov na vlastný účet bánk bude určite opäť trhy zaujímať. Priebeh konvergencie dvoch zákonov bude veľmi pozorne sledovaný.

Pri reforme finančného sektora ešte ostaneme, nakoľko koncom týždňa by sa mali stretnúť predstavitelia hlavných búrz a dohodnúť sa, ako budú postupovať v prípade výraznejšej volatility na akciovom trhu. Zatiaľ síce Komisia pre cenné papiere a burzy zvažuje prijatie obmedzení pre krátke predaje akcií po tom čo akcia padne o viac ako 10%, no zatiaľ nebol návrh prijatý.

Na finančný sektor si posvieti aj US snemovňa reprezentantov, nakoľko v utorok sa bude hlasovať o zvýšení daní pre investičných manažérov ako aj pre veľké nadnárodné korporácie.

Makroekonomický kalendár tento týždeň poskytne opäť množstvo dát, medzi nimi revíziu ekonomického rastu za 1Q, výsledky z realitného trhu v podobe predajov nových a existujúcich domov, zverejnený bude aj výsledok Case-Shillerovho prieskumu cien domov. O stave spotrebiteľa určite trhom viac napovie výsledok revízie spotrebiteľskej dôvery za máj podľa Michiganskej univerzity ako aj májová spotrebiteľská dôvera podľa organizácie Conference Board. Ďalej ešte budú zverejnené aj výsledky osobných príjmov a výdavkov za apríl ako aj objednávky tovarov dlhodobej spotreby.

Výsledková sezóna za 1Q dobieha už do konca, no tento týždeň neočakávame žiadne dôležité korporátne zverejnenia. Miesto toho sa pozornosť bude sústreďovať na rôzne konferencie a valné zhromaždenia firiem Visa, Yahoo, Chevron, Exxon Mobil, Honeywell a Lowes.

Dlhopisový trh bude musieť tento týždeň absorbovať emisiu 5-ročných dlhopisov v objeme 40 mld. USD a 31 mld. v 7-ročných dlhopisoch.

Európa

Na starom kontinente naďalej púta pozornosť hlavne Grécko, ktoré stále bojuje s fiškálnym diablom. Po zatvorení sporiteľne CajaSur v Španielsku sa ale pozornosť začína sústreďovať aj na iné krajiny. Klub PIIGS je totiž dostatočne veľký a ohniská problémov môžu prísť z ktorejkoľvek strany. Jednotná mena by tak mohla tento týždeň opäť ostať v defenzíve.

Korporátny kalendár je tento týždeň pomerne prázdny a obsahuje len výsledky UK maloobchodných predajcov JSainsbury a Mark & Spencer, no tento týždeň zverejňujú kvartálne výsledky grécke banky. V stredu ráno zverejní výsledky Bank of Cyprus, po zatvorení akciového trhu banka National Bank of Greece. V štvrtok 27. mája zverejní pred otvorením trhu výsledky Alpha Bank a po zatvorení trhu zas banky ATEBank a Eurobank. Nakoniec v štvrtok pred otvorením trhu predstaví výsledky grécka banka Piraeus. Podľa Credit Suisse budú výsledky negatívne ovplyvnené hlavne držbou gréckych dlhopisov a očakávajú aj nárast tvorby rezerv na krytie strát z úverov. Pozorne bude sledovaný aj údaj o odleve vkladov z bánk.

Okrem Grécka má Európa problém v svetovom meradle aj Mexickom zálive, kde spoločnosť BP stále pracuje na zastavení unikajúcej ropy z poškodeného vrtu. Ešte počas minulého týždňa sa objavili informácie, že spoločnosť by sa mohla pokúsiť ropu zastaviť ďalším spôsobom. Operácia by mala prebehnúť približne v polovici týždňa.

Tento týždeň bude ešte dôležité aj stretnutie US politických predstaviteľov Geithnera, Clintovovej a Bernankeho s Cameronom a Trichetom. Témou ich rozhovorov určite bude aj dlhová kríza v Európe.

Ázijsko-pacifická oblasť

„Turné“ amerických predstaviteľov neobíde ani Peking, kde sa určite politici budú venovať hlavne otázke globálnej ekonomiky a hlavne čínskeho juanu. Čína zatiaľ odmieta revalváciu, no po poslednom posilnení doláru sa proti revalvácii ohradí určite ešte viac. Preto by k prekvapeniam z tejto strany nemuselo vôbec dôjsť.

Obchodníci budú preto skôr sledovať čínsky akciový index, ktorý patrí od začiatku roka medzi najslabšie.

Makroekonomický kalendár tento týždeň ponúkne zápisnicu z posledného zasadnutia BoJ, obchodnú bilanciu z Japonska a hlavne vývoj inflácie v Japonsku za apríl. Deflácia je stále veľkým strašiakom pre menovú politiku.

Znovu nás čaká zaujímavý týždeň a želáme Vám počas neho veľa dobrých obchodov.

Zdroj: Ján Beňák, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *