Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Očakávané udalosti týždňa

Z USA prídu dôležité údaje z pracovného trhu a o predaji nových automobilov, ministri financií krajín G20 sa stretnú v juhokórejskom meste Busan City. V Európe zaujímajú aprílové výsledky maloobchodných tržieb a zmeny zamestnanosti za máj.

NFP s piatym rastom v rade za sebou

Prvý piatok v mesiaci tradične patrí výsledkom z US pracovného trhu a tento piatok nebude výnimkou. Konenzus Bloomberg očakáva, že zamestnanosť v US mimo farmárskeho sektora vzrástla o 508 tis., čo by mal byť najvyšší prírastok od roku 1997. Silný údaj je výsledkom cenzu ako aj zvýšenej aktivity súkromného sektora. Zamestnanosť by tak mala vzrásť po piaty mesiac v rade za sebou, čo by mohlo US domácnostiam dodať chýbajúci optimizmus. Miera nezamestnanosti by podľa konsenzu mala mierne klesnúť na 9,8% z 9,9%. Predbežné údaje z pracovného trhu budú zverejnené vo štvrtok, kedy sa očakáva výsledok ADP zamestnanosti.

Trh čaká silné predaje automobilov

Prvý týždeň nového mesiaca prináša okrem výsledkov z pracovného trhu aj údaje o predajoch automobilov v US. Spoločnosť Edmunds.com očakáva, že predaje by mali v máji pokračovať v raste s tempom 18% na ročnej báze vs. aprílový prírastok na úrovni 11%. Dôvodom by mali byť hlavne vyššie promo aktivity predajcov, nakoľko spolu so sviatkom Memorial Day začína aj letná motoristická sezóna. Od spoločnosti General Motors sa v stredu očakáva nárast predajov o 12% na ročnej báze, Ford by mal zaznamenať rast predajov o 22%, Chrysler až o 28% a nakoniec Toyota by mal skončiť s prírastkom predajov len o 7,5%. Výsledky budú zverejnené v stredu. Vo štvrtok následne očakávame aj výsledky porovnateľných tržieb US maloobchodných predajcov.

Výrobný sektor sa koncentruje na ISM

Najočakávanejším makrovýsledkom po NFP bude údaj o aktivite vo výrobnom sektore v podobe prieskumu nákupných manažérov ISM. Májový výsledok je na pláne v utorok. Z ostatných udalostí očakávame výsledok stavebných výdavkov za máj, prieskum výroby Dallaského FEDu a továrenské objednávky.

G-20 v Kórei

Ministri financií krajín G20 sa spolu s centrálnymi bankármi týchto krajín stretnú v juhokórejskom meste Busan City, aby pokračovali v diskusii o spôsobe riešenia následkov finančnej krízy ako aj riešili aktuálnu dlhovú krízu. Pozornosť sa bude sústreďovať určite aj na plánovanú daň na banky, situáciu v Európe ako aj na riziká prehriatia čínskej ekonomiky. Pripomíname, že stretnutia sa zúčastnia aj predstavitelia Medzinárodného menového fondu a OECD.

Výsledková sezóna už len v Európe

Sezóna korporátnych výsledkov v US už neoficiálne skončila, no v Európe zverejnia výsledky ešte spoločnosti ako Ahold, Ryanair, British Airways a EasyJet. V US neočakávame žiadne dôležité výsledky, no na konferencii spoločnosti Sanford C. Bernstein očakávame prejavy od predstaviteľov spoločností ako Merck, Wells Fargo, American Express a Bank of America.

BP má plán "C" na zastavenie úniku ropy

Spoločnosť BP cez víkend neuspela s druhým záchranným plánom na zastavenie vytekajúcej ropy na morskom dne v mexickom zálive. Momentálne začínajú práce na novom pláne, ktorý by mohol znížiť objem unikajúcej ropy. Tento týždeň sa tak na tento plán bude sústreďovať pozornosť nielen akciových trhov, ale už celého sveta. Ide totiž o najväčšie znečistenie ropou v histórii USA.

Európske makrodáta v réžii Nemecka

Makroekonomický kalendár zo starého kontinentu ponúka tento týždeň hlavne údaje z Nemecka a to v podobe aprílových maloobchodných tržieb a zmeny zamestnanosti za máj. Z ostatných udalostí očakávame finalizácie výsledkov PMI a výsledku ekonomického rastu Eurozóny za 1Q.

RBA bez zmeny v menovej politike

Austrálska Rezervná banka by na svojom najbližšom zasadnutí mala ponechať základnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 4,5% po tom, čo ju zvyšovala šesť krát s jednou výnimkou. Dôvodom na ponechanie stabilnej menovej politiky by mala byť dlhová kríza v Európe, celkovo silný austrálsky dolár ako aj posledný pokles cien komodít.

Pred nami je tak zaujímavý týždeň a preto určite nebude núdza na pohyby na finančných trhoch. Štatistika o správaní akciového indexu SP500 počas týždňa, kedy je v US sviatok Memorial Day je ale vcelku pozitívna a od roku 1971 rástol benchmark v 67% prípadov s priemerným ziskom 0,84%.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *