Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Očakávané udalosti týždňa

Volatilita na finančných trhoch ostáva vysoká a tento týždeň určite nebude výnimkou. Počas neho nás totiž čaká opäť množstvo dôležitých udalostí:

Apple s novým iPhone-om

Dnes sa v San Franciscu bude konať konferencia spoločnosti Apple, na ktorej by mali byť predstavené nové vylepšenia existujúcich produktov, hlavne nová verzia telefónu iPhone. Starší model 3G bol už totiž oficiálne stiahnutý zo stránok výrobcu a zároveň počas tejto konferencie oznámil Apple nové vylepšenia pre mobil od roku 2007. Preto trh pozorne očakáva update produktu a zároveň sa bude čakať aj na ďalšie správy i tabletu iPad.

Konferencia Apple ale nebude jedinou a na pláne je množstvo iných konferencií, na ktorých vystúpia predstavitelia spoločností ako Visa, MasterCard, Qualcomm, Cisco Systems, Microsoft, Applied Materials, AMD, Hewlett-Packard,Dow Chemical, DuPont a 3M.

Veľké podniky s vyššími daňami

Demokrati v US senáte plánujú tento týždeň hlasovať o zvýšení daní pre veľké podniky. Zákon by mal priniesť vyššie príjmy pre rozpočet, no na druhú strany by menšie firmy mali získať daňové úľavy. Podobný zákon už snemovňa reprezentantov schválila.

V kongrese by zároveň malo prebiehať rokovanie o finálnej verzii zákona o regulácii finančného sektora. Politici totiž chcú zákon schváliť pred 4. júlom.

Bernanke pred snemovňou reprezentantov

Prezident FEDu Bernanke bude v stredu svedčiť pred výborom pre rozpočet snemovne reprezentantov. Naposledy urgoval kongres za zníženie výdavkov a dlhu. Obrovský dlh by mal totiž už v roku 2012 dosiahnuť úroveň 100% HDP. Bernankeho sa kongresmani určite budú pýtať aj na stav ekonomiky a finančných trhov, takže jeho prejav bude veľmi dôležitý.

Maloobchodné tržby a obchodná bilancia

Makroekonomický kalendár z US tento týždeň ponúka hlavne výsledky maloobchodných tržieb za máj a obchodnej bilancie za apríl. Prvý spomínaný výsledok sa očakáva s najnižším prírastkom za tento rok, kedy by tržby mali vzrásť len o 0,2%. Porovnateľné tržby US maloobchodných reťazcov skončili približne v súlade s očakávaniami a predaje US automobilov tiež výraznejšie neprekvapili. Obchodná bilancia by mala skončiť podľa konsenzu Bloomberg s vyšším deficitom než predchádzajúci mesiac a to kvôli silnejšiemu doláru, ktorý zvyšuje atraktivitu dovážaných výrobkov.

Centrálne banky v centre pozornosti

Štvrtok bude opäť dňom centrálnych bankárov, kedy o menovej politike bude rozhodovať BoE ako aj ECB. Od britskej centrálnej banky sa neočakáva žiadna zmena v menovej politike a tým pádom ani žiadne vyjadrenia. Na druhú stranu, prezident Trichet bude na konferencii ECB určite rozsiahlo komentovať posledný vývoj na finančných trhoch. Vzhľadom na poslednú neistotu na trhu je zvýšená pravdepodobnosť toho, že ECB by mohla rozšíriť 1-ročné operácie na dodávanie neobmedzenej likvidity. Rozšírenie objemu zdrojov určeného na „kvalitatívne“ uvoľňovanie menovej politiky sa nečaká.

Čínska bublina stále nespľasla

Čínska centrálna banka PBOC zatiaľ bojovala s realitnou bublinou len zvyšovaním povinných minimálnych rezerv, no doteraz odmietala zvýšenie úrokových sadzieb. Analytici ale varujú, že ak tohtotýždňové údaje o inflácii poukážu na výraznejší tlak na cenovú stabilitu, mohla by PBOC zvýšiť aj úrokové sadzby. Pri svojom rozhodnutí bude určite pozerať aj na ostatné makroekonomické výsledky ktoré majú byť zverejnené: obchodná bilancia, peňažná zásoba, maloobchodné tržby a priemyselná produkcia.

Kerviel pred súdom

Trader Jerome Kerviel, ktorý spôsobil francúzskej banke Societe Generale stratu viac ako 5 mld. EUR sa tento týždeň ocitne pred súdom. Za neoprávnené obchody mu hrozí vysoký trest. Dôležité budú ale aj výpovede predstaviteľov banky, nakoľko sa o spoločnosti v piatok objavili ďalšie fámy o strate z derivátov.

…a na záver šport

V piatok začínajú v Juhoafrickej republike majstrovstvá sveta vo futbale. Podobne ako cez Olympiádu by tak mohla aktivita na finančných trhoch klesať, no volatilita by mala ostať vysoká.

Zdroj: Ján Beňák TRIM Broker

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *