Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Očakávané udalosti týždňa

Prehľad očakávaný udalostí a makrodát očakávaných v tomto týždni v USA, v Európe a v Ázii.

USA

Výsledková sezóna v US už pomaly dobieha do konca a z komponentov indexu Dow Jones sú pred nami už len tri spoločnosti: Hewlett-Packard, Home Depot a Wal-Mart. Celkovo zatiaľ výsledková sezóna prebieha veľmi dobre a zo 459 spoločností indexu SP500, ktoré doteraz zverejnili kvartálne výsledky, až 77% prekonalo trhové očakávania. Podľa štatistík Thomson Reuters by tak tento kvartál mohol byť najsilnejší v ich 18-ročnej histórii sledovania ziskov. Okrem vyššie spomínaných spoločností očakávame výsledky aj od maloobchodných predajcov Lowe’s, TJX, Saks, Target, Gap a technologických spoločností Applied Materials a Dell.

Pri korporátnom sektore ešte dávame do pozornosti investorskú konferenciu spoločnosti Boeing v piatok a valné zhromaždenie firiem Morgan Stanley a JP Morgan Chase v utorok a Intel v stredu.

Makroekonomický kalendár tento týždeň ponúkne výsledky newyorského prieskumu výroby za máj, začatú výstavbu a vydané stavebné povolenia za apríl, aprílové produkčné ceny spolu s infláciou CPI a týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Hlavnou udalosťou ale bude zápisnica z posledného zasadnutia FOMC, kde by sa mohli objaviť diskusie o prípadnej zmene kurzu aktuálnej uvoľnenej menovej politiky. Vzhľadom na dlhovú krízu v Európe ale budú tieto diskusie len veľmi jemné. Ďalšie posilňovanie doláru by totiž nebolo pre US ekonomiku vhodné.

Pri makroekonomickom a korporátnom kalendári sa ale zoznam očakávaných udalostí nekončí. Trh totiž určite bude sledovať štvrtkové svedectvo prezidentky Komisie pre cenné papiere a burzy Schapirovej a šéfa Komisie pre obchodovanie s komoditnými futures pred senátom. Obaja sa budú vyjadrovať k tomu, čo zistil o prepade akcií zo štvrtka, 6. mája.

Na stredu je naplánované vypočúvanie v snemovni reprezentantov ohľadom nehody spoločnosti BP v Mexickom zálive. Kongresmani sa budú určite venovať aj plánu zvýšiť daň z ropy o 1 cent na barel, čím by chceli získať financie na prípadné odstraňovanie ekologických katastrof.

Nezabúdajme ani na dôležitú reformu finančného sektora, ktorá stále ostáva v senáte. Podľa víkendových správ by ale mohlo byť o nej hlasované už v stredu.

Dlhopisový trh má tento týždeň voľno a na trh ministerstvo financií ponúkne len v pondelok 3 a 6-mesačné pokladničné poukážky.

Európa

Jednotná mena sa stále nedokázala spamätať z výpredajov, ktoré ju stiahli až na minimá z apríla 2006. Dôvodom je stála nedôvera investorov v plány EU a ECB obnoviť stabilitu v Eurozóne. Balík v objeme 750 mld. EUR tak zatiaľ na menové trhy veľký dojem nerobí, ale pred nami je ešte celý týždeň.

Najdôležitejšou udalosťou bude určite stredajšia výplata splatných dlhopisov Gréckom, na ktoré už krajina nemá a musia jej pomôcť ostatné krajiny Eurozóny. Default neprichádza v úvahu a preto Grécko určite potrebné peniaze dostane na čas.

Druhou dôležitou udalosťou bude zverejnenie výsledku prieskumu investorov ZEW a prieskumu manažérov IFO z Nemecka. Slabé euro firmám veľmi pomáha a nemecký DAX je preto od začiatku roka stále v zisku takmer 3% na rozdiel od vysokých strát ostatných indexov. Na druhú stranu ale je otázne, či sa vo výsledkoch prieskumov prejaví aj dlhová kríza na starom kontinente.

Z UK ekonomiky bude dôležitý hlavne politický vývoj, kde nový premiér Cameron so svojim novým partnerom Cleggom budú riešiť otázku vysokého dlhu a naopak slabého rastu.

Makroekonomický kalendár z ostrovnej ekonomiky ponúka výsledky aprílovej inflácie, maloobchodných tržieb a hlavne v stredu bude zverejnená zápisnica z BoE z posledného zasadnutia. Na ňom nedošlo k žiadnej zmene menovej politiky, no kvartálny inflačný report BoE poukázal na očakávania silného rastu, no s o to vyššími rizikami prepadu. Zápisnica by mohla poskytnúť názor jednotlivých členov výboru pre menovú politiku na aktuálny vývoj .

Korporátny kalendár zo starého kontinentu ponúka tento týždeň výsledky spoločností ako Vodafone, Air France-KLM, British Airways a London Stock Exchange.

Ázijsko-pacifická oblasť

V tomto regióne bude týždeň rovnako v znamení centrálnych bankárov. Už v utorok totiž RBA zverejní zápisnicu z posledného zasadnutia. Na ňom bola základná úroková sadzba opäť zvýšená, no v komentári k zvýšeniu sa píše, že sadzby sa dostali bližšie k dlhodobému priemeru. To pravdepodobne znamená, že ďalšie zvyšovanie sadzieb už nemusí byť zaručené.

Zaručené ale na druhú stranu je, že BoJ v noci zo štvrtka na piatok ponechá úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni 0,1%. Otázkou ale je, či náhodou nepristúpia k ďalším krokom, ktoré by mohli zlepšiť ekonomický rast a zároveň zabrániť deflácii. V reakcii na stres na finančných trhoch počas mája oznámila BoJ prvé dodávanie likvidity na trh od roku 2008. Uvidíme teda, či je stav naozaj taký vážny alebo to bola len jednorazová záležitosť.

Japonsko zároveň ponúkne v stredu výsledky rastu HDP za 1Q. očakáva sa, že ekonomika bude rásť tempom 1,4%. Ak bude rast slabší, BoJ by mohla prísť s novými podpornými programami.

Pozornosť sa bude obracať aj na čínsky akciový trh, ktorý je už oficiálne v medveďom trende.

Nový týždeň tak bude určite zaujímavý a preto budeme spomínané udalosti ako aj nové vývojové tendencie v podrobne sledovať v aktuálnom spravodajstve ako aj v denných analýzach.

Zdroj: Ján Beňák, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *