Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Oči sa upierajú na „superkomisiu“

Európska kríza narastá do obrích rozmerov a riziko recesie v regióne sa neustále zvyšuje, no spoločnosti paradoxne nevykazujú žiadne známky klesajúcich príjmov. Odhady analytikov dokonca predpovedajú lepšie výsledky ako u spoločností sídliacich v USA.

Čistý príjem spoločností patriacich do indexu Euro Stoxx 600 by mal v roku 2012 narásť v priemere o 10.5 % na čele so spoločnosťami ako Porsche, či Burberry Group. Ukazovateľ príjmov by tak mohol vykázať už štvrtý nárast o viac ako 10 % v rade, čo predstavuje najdlhšiu sezónu ziskov od roku 1998.

V pondelok však akcie aj napriek dobrému fundamentu klesali a to hneď najstrmšie za posledné tri týždne. To je predovšetkým dôsledkom absencie dohody medzi najväčšími ekonomikami Eurozóny, ktorá by určila jasný smer riešenia dlhových problémov krajín PIIGS. K rutinným správam o hroziacej „dlhovej katastrofe“ sa v pondelok pridali aj správy z USA, ktoré tiež nesľubujú rúžovú budúcnosť. Investori aj obchodníci túžobne očakávajú presný plán úsporných opatrení, ktoré by mala navrhnúť superkomisia a prostredníctvom ktorého by sa malo ušetriť až 1.3 miliardy USD. Ich sentiment je však naladený negatívne a tak už pomaly očakávajú zlyhanie superkomisie, čo by iba pridalo na ich neistote. Čoho sa však boja investori najviac je potenciálne zníženie úverového ratingu USA v prípade, že komisia naozaj zlyhá. Ako tento príbeh skončí by sme sa mali dozvedieť už počas stredy. Investori sa v pondelok rozhodli pre istotu vypredávať, aby vytiahli aspoň časť svojich investícií a zabezpečili sa tak proti možnému poklesu kurzov cenných papierov.

Na menovom trhu sme v pondelok mohli sledovať spočiatku rýchle oslabenie Eura voči USD až na 1.3430 USD. Následne však Euro znova zhodnotilo a vrátilo sa na kurzovú úroveň 1.35. Paneurópsky index Euro Stoxx 600 počas pondelka odpísal až 3.19 % a uzavrel na hodnote 224.76 bodov. FTSE 100 -2.62 %, CAC 40 -3.41 % a DAX -3.35 %. Akciové indexy USA zakončili obchodný deň v podobnom duchu ako európske: Dow Jones -2.10 %, S&P 500 -1.86 % a Nasdaq -1.92 %.

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *