Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Od 1. decembra sa dajú kúpiť eurobalíčky

V pondelok 1. decembra 2008 začne Európska centrálna banka (ECB) a Národná banka Slovenska distribuovať do domácností informačnú zásielku o eure. V rovnaký deň sa začne aj predaj štartovacích balíčkov eurových mincí.

Z 2 miliónov zásielok je pre 200 tisíc kusov v maďarčine a 150 tisíc kusov v rómčine. Súčasťou zásielky sú aj dve konverzné kartičky: s prepočítavacou tabuľkou základných hodnôt medzi korunami a eurami a s ochrannými prvkami eurových bankoviek. Kartička má rozmery kreditnej karty a pohodlne vojde do peňaženky.

Od pondelka si môžu obyvatelia kúpiť v bankách, na poštách a v niektorých expozitúrach Národnej banky Slovenska štartovací balíček, ktorý obsahuje 45 eurových mincí so slovenskou národnou stranou. Hodnota štartovacieho balíčka je 16,60 €, čo je v prepočte 500,09 Sk.

Vyrobených je 1,2 milióna štartovacích balíčkov a ich odber nie je kusovo obmedzený. Štartovacie balíčky by mali slúžiť predovšetkým na predzásobenie eurovou hotovosťou pre občanov, drobných podnikateľov a živnostníkov, ktorí reálne takéto predzásobenie potrebujú.

NBS nepovažuje za vhodné a preto neodporúča, aby sa balíčky hromadne nakupovali zamestnávateľmi alebo samosprávami ako darčeky pre zamestnancov alebo obyvateľov. Takýto postup by mohol viesť k ich nedostupnosti pre tých, ktorí túto formu predzásobenia skutočne potrebujú pre svoje pôsobenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *