Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

Od 1. mája pribudne v pracovných inzerátoch údaj o mzde

Ostatné správy 20.04.2018 | 15:48 0 Komentárov

Už od začiatku mája bude povinné zverejňovať pri pracovných inzerátoch mzdy. Ministerstvo práce očakáva zvýšenie mzdovej úrovne na Slovensku.

„Hlavný cieľ tejto novely z pohľadu predkladateľa je väčšia transparentnosť. To znamená, mali sme maximálny záujem, aby uchádzač o prácu, o zamestnanie, mal komplexnejšiu informáciu, ktorú by mohol následne aj požadovať, aby bola zakotvená aj v pracovnej zmluve,“ povedal minister práce Ján Richter.

Povinnosť zverejniť v inzeráte ponúkanú mzdu zavádza novela Zákonníka práce. Malo by ísť o hodinovú mzdu.

S návrhom prišiel pôvodne poslanec NRSR Miroslav Beblavý, podľa neho by sa mala zverejňovať hrubá mesačná mzda. Aktuálne schválená verzia, je dielom poslancov strany SMER – SD.

Očakáva sa, že zmena ušetrí firmám čas hľadania zamestnancov, pretože ľudia nebudú chodiť na pohovory, pri ktorých bude zverejnená mzdy prinízka. Zverejňovanie platov by tiež malo tlačiť na zvyšovanie miezd

Minulý rok boli na Profesia.sk platové informácie zverejnené v 23 percentách ponúk. O takého inzeráty je väčší záujem. V priemere reaguje ne reaguje o 16 percent viac záujemcov. Viac ponúk so zverejneným platom evidujú na Profesii v oblasti IT, umení a kultúre či manažmente, naopak, menej ich je v štátnej správe, poisťovníctve či v chemickom priemysle.

Mesačný plat vo výške tisíc eur predstavuje hodinovú sadzbu necelých šesť eur. Minimálna mzda 480 eur je po prepočte na hodinu 2,80 eura.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *