Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Od apríla môže získať hypotéku pre mladých viac ľudí

Horná hranica pre získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od apríla zmení.  Strop príjmovej hranice bude od budúceho mesiaca 1 242,8 eura. Oproti súčasnej hranici je to nárast o 123,5 eura.  

Horná hranica na získanie hypotéky pre mladých býva v druhom štvrťroku spravidla najvyššia v roku. Výška hornej hranice je totiž 1,3 násobkom priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorú zverejňuje štatistický úrad a práve od apríla do júna zvykne bývať najvyššia. Štatistiky totiž navyšujú možné koncoročné odmeny či 13.platy a to vplýva následne aj na hornú hranicu hypotéky pre mladých, keďže priemerná mzda v druhom štvrťroku sa počíta z posledného kvartálu prechádzajúceho roka.

Pri dvojiciach je hranica sumy dvojnásobná. Od apríla to bude teda 2 485,6 eura, pričom jeden z dvojice môže zarábať aj viac, ako je maximálna výška stanovená pre jednotlivca. Podstatné je, aby neprekročili spoločný strop príjmu. 

Hypotéku pre mladých si môžu zobrať ľudia vo veku od 18 do 35 rokov, rozhodujúci je vek ku dňu podania žiadosti.  Príspevok sa poskytuje na prvých 5 rokov splácania, najviac zo sumy 50 000 €. Úroková sadzba sa znižuje o 3 %, pričom 2% dotuje štát a 1% banka. Do posudzovania nároku na štátny príspevok sa nezapočítavajú  diéty, výživné alebo štipendium doktoranda.

Zdroj: ČSOB

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *