Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Od januára bude môcť o hypotéku pre mladých požiadať menej ľudí

Od 1. januára sa o 26 eur znižuje horná hranica príjmu žiadateľa, ktorý má nárok na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých. Nárok na ňu bude mať teda len ten, ktorého zárobok bude nižší ako 1088,1 eura v hrubom. Dnes je strop stanovený vo výške 1114,10 eur.

Zmena súvisí so štvrťročným prehodnocovaním hranice na základ priemernej mzdy zverejňovanej Štatistickým úradom. Limit na získanie bonifikácie je stanovený ako 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve. Do osobného príjmu sa nezapočítavajú diéty, výživné alebo štipendium doktoranda.

Ak sa žiadateľ pohybuje tesne nad novou hranicou mal o úver požiadať ešte tento rok. Navyše ak sa zohľadňuje príjem manželského páru pokles horného limitu sa zdvojnásobuje. Dvojica tak môže zarobiť najviac len 2176,20 eura, čo je o 52 eur menej ako v súčasnosti. Na druhej strane, ale zlúčením zárobkov oboch manželov môže jeden zarábať i viac ako je stanovené maximum pre jednotlivca, ak druhý v páre zarába alikvotne menej.

Ďalším kritériom pre získanie hypotéky pre mladých je vek – 18 až 35 rokov. Príspevok sa poskytuje na prvých päť rokov splácania, najviac však zo sumy 50.000 eur. Štát platí za žiadateľa dva percentuálne body z úrokovej sadzby a banka dopláca ďalší bod, takže pri aktuálnych sadzbách okolo troch percent, má „mladý“ žiadateľ hypotéku na prvých päť rokov zadarmo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *