Streda 08. apríla. Meniny má Albert

Od júla sa zavedie minimálny dôchodok

Penzia Peter Apolen 18.02.2015 | 15:29 0 Komentárov

Už od začiatku júla sa má zaviesť minimálny dôchodok. Budú na neho mať nárok všetci dôchodcovia s minimálne 30timi rokmi, kedy si platili na dôchodkové zabezpečenie. Minimálny dôchodok by mal byť vyšší ako súčet dnešného dôchodku a sociálnej dávky. 

Vláda zatiaľ schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorou sa má minimálny dôchodok zaviesť. Návrh ešte bude prerokovávať Národná rada SR. Pre ľudí s 30 rokmi dôchodkového poistenia, by mal minimálny dôchodok prestavovať 136 percent zo sumy životného minima. Tento rok to teda bude 269,5 eura. 

Každým rokom dôchodkového poistenia sa má táto suma zvyšovať a to o dva percentuálne body. Od 40 rokov to bude tri percentuálne body ročne. Navyše sa už priznaný dôchodok bude každým rokom valorizovať vždy k Novému roku.

Minimálny dôchodok sa bude v júli vzťahovať na 75 tisíc dôchodcov, ktorým sa tým pádom súčasný príjem zvýši. Jeho priznanie sa nebude vzťahovať na možnosť vykonávať ďalšiu zárobkovú aktivitu.

Minimálna penzia má byť o približne 10 eur až 23 eur vyššia, ako je v súčasnosti súčet sumy dôchodku a dávky v hmotnej núdzi, na ktorú má penzista nárok. Pre štát to bude tento rok predstavovať záťaž vo výške 16,4 milióna eur a v roku 2016 to bude 31 miliónov eur. 

Okrem toho by sa mal od 1. januára 2016 zaviesť vyrovnávací príplatok pre penzistov, ktorí by mali nárok na československý dôchodok. Dorovnávať by sa mal rozdiel medzi českým a slovenským starobným dôchodkom a sumou fiktívneho starobného dôchodku, na ktorý by mali ľudia nárok, ak by sa spoločný štát nerozdelil. 

Toto by sa malo týkať všetkých, ktorý majú najmenej 25 československých rokov dôchodkového poistenia a zároveň získali do roku 1. decembra 2003 aspoň jeden rok dôchodkového poistenia na Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *