Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Odborári tlačia na hlasovanie o zastropovaní dôchodkového veku

Penzia 25.03.2019 | 14:53 0 Komentárov

Ak poslanci na najbližšom zasadnutí parlamentu neschvália ústavný zákon o zastropovaní veku odchodu do dôchodku, odborári chcú iniciovať vyhlásenie referenda.

Predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna vyzval poslancov na hlasovanie o ústavnom zákone o zavedení maximálneho veku odchodu do dôchodku.

Návrh sa dostal do druhého čítania ešte v lete minulého roku. Ďalšiu rozpravu a hlasovanie však poslanci stopli kvôli obávam z nedostatočnej podpory návrhu. Na zmeny v ústave je totiž potrebná tzv. ústava väčšina, teda 90 poslaneckých hlasov. Hlasovanie je na programe najbližšej schôdze.

Ak návrh neprejde, odborári chcú vyhlásenie referenda. Aktuálne majú 290 tisíc podpisov občanov. Na vyhlásenie referenda je potrebných 350 tisíc podpisov občanov Slovenska vo veku viac ako 16 rokov.

Odborníci a ekonómovia s nápadom zafixovať vek odchodu do dôchodku nesúhlasia. Dôvodia tým, že priemerný vek ľudí na Slovensku sa bude postupom času zvyšovať a ak by bol vek odchodu fixný, znamenalo by to, že počet ľudí na dôchodku bude neúmerne rásť. Zostane im tak menej peňazí na rozdelenie na dôchodky.

Súhlasíte so zastropovaním veku odchodu do dôchodku?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *