Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Odborári upozorňujú na hroziace štrajky v slovenských bankách

Banky 07.11.2019 | 15:27 0 Komentárov

Odborový zväz pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva kritizuje kolektívne vyjednávanie s bankami a so Slovenskou bankovou asociáciou. Upozorňuje aj na štrajkovú pohotovosť v UniCredit bank.

V Slovenskej sporiteľni bolo podľa odborov k uzavretiu kolektívnej zmluvy potrebné po viacerých kolách vyjednávaní vyhlásiť štrajkovú pohotovosť.

V UniCredit banke sa naopak k štrajku schyľuje. Nepomohli ani dve kolá vyjednávania pred sprostredkovateľom a momentálne odbory vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Banka vraj odmieta zvýšiť mzdy aspoň o infláciu.

Hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková pre TASR uviedla: „Rešpektujeme názory našich zamestnancov. Naďalej pokračujeme v diskusiách so zástupcami odborov, ako aj s našimi zamestnancami,“ Banka podľa nej pravidelne prehodnocuje mzdy svojich zamestnancov.

Podľa odborárov sú problémy najvypuklejšie v Tatrabanke, ktorá odborovú organizáciu a kolektívne vyjednávanie ignoruje.

Predseda odborového zväzu Svetozár Michálek označuje za problém neexistenciu kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, teda na úrovni celého bankového sektora. „Ak by bolo možné uzavrieť kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa, vedeli by sme tlačiť na vyššie mzdy pre všetkých 21 tisíc zamestnancov bánk,“ hovorí.

Hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie Diana Priechodská Brodnianska sa podľa neho mala nedávno vyjadriť, že vyjednávanie na podnikovej úrovni, teda v bankách, kde sú zamestnanci odborovo organizovaní, funguje veľmi dobre a asociácia ho preto považuje za efektívnejšie.

Tatra banka však má iný názor. „Partnerom na rokovanie so Zväzom pracovníkov poisťovníctva a peňažníctva nemôže byť jednotlivá banka. Zväz pracovníkov je odborovým zväzom a jeho partnerom na rokovanie o kolektívnej zmluve vyššieho stupňa by mal byť príslušný zamestnávateľský zväz,“ tvrdí hovorca banky Boris Fojtík.

„To je podľa bankovej asociácie asi to efektívne vyjednávanie na podnikovej úrovni.“  komentuje Svetozár Michálek z odborového zväzu.

Prejavom nízkych miezd v bankách je podľa neho vysoká fluktuácia. Napríklad vo VÚB na úrovni 20 percent, v UniCredit a ČSOB zhodne takmer 18 percent. Výnimkou nie sú podľa odborov ani pobočky, kde sa v priebehu jedného roka vymení celý personál.

Hovorkyňa bankovej asociácie Diana Priechodská Brodnianska pre agentúru SITA uviedla, že fluktuácia je prirodzeným procesom v zdravom konkurenčnom prostredí na trhu práce, najmä v ekonomicky silnejších regiónoch.

Odborári to označujú za zľahčovanie situácie. Hoci súhlasia, že fluktuácia je prirodzeným procesom, ale nie v miere, v ktorej ju zaznamenávajú banky. Upozorňujú, že banky sú nútené permanentne vzdelávať nových zamestnancov, ktorých je značná časť sklamaná realitou práce v pobočkách a do roka odchádza.

Noví zamestnanci sa musia zaúčať, čo sa negatívne prejavuje aj na kvalite služieb.  Odborári upozorňujú, že starší zamestnanci majú často nižšiu mzdu ako tí, ktorých mentorujú, “čo naznačuje hrubé porušovanie zákonníka práce zo strany bánk”.

Podľa odborárov je situácia v bankovom sektore z  hľadiska pracovných podmienok i kolektívneho vyjednávania na podnikovej úrovni z roka na rok horšia, odchádzajú kvalifikovaní ľudia, čo pociťujú i klienti.

Odborári sa preto vyjadrili aj proti plánovanému zdvojnásobeniu bankového odvodu, ktorý zníži zisky bánk a podľa odborárov povedie k ešte väčšej snahe znižovať náklady a šetriť na zamestnancoch. Na zvyšovanie bankového odvodu tak podľa nich doplatia nielen obyvatelia drahšími službami, ale aj zamestnanci bánk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *