Piatok 24. január. Meniny má Timotej

Odbory a zamestnávatelia sa ani tento rok nedohodli na minimálnej mzde

Makroekonomika 15.07.2019 | 12:47 0 Komentárov

Pondelkové rokovania sa skončili nedohodou. Minimálnu mzdu tak aj tento rok stanoví Vláda SR.

Odborári sa nevzdávajú svojej predstavy dostať minimálnu mzdu z dnešných 520 eur na budúci rok na 635 eur. Zamestnávatelia sú ochotní súhlasiť so zvýšením na 552 eur.

„Makroekonomické ukazovatele hovoria v prospech zvyšovania minimálnej mzdy. Aj v prípade parity kúpnej sily vo vzťahu k minimálnej mzde je SR v rámci EÚ na šiestom mieste odzadu. Za Slovenskom je len Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko, Lotyšsko a Bulharsko. Minimálna mzda má i ochrannú funkciu voči zamestnancom,“ uviedla viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.

„Na konci tohto alebo začiatkom budúceho roka dôjde k zníženiu objednávok, na čo my budeme reagovať znižovaním počtu zamestnancov a žiadna z politických strán nebude nadšená pred voľbami, že sa spustí v niekoľkých firmách hromadné prepúšťanie práve pre to, že zvýšené náklady nebudú firmy schopné premietnuť do cien svojich výrobkov a služieb,“ namieta viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka.

„Argumenty zamestnávateľov o krízach, rušení miest, to počúvame pravidelne. Pokiaľ je rast ekonomiky nad tri percentá nemôže byť žiadny problém s rastom platov,“ podotkol Magdoško. V ekonomike podľa neho nie sú žiadne náznaky krízy.

„Slovensko stráca konkurencieschopnosť. Vláda za posledných päť rokov schválila zvýšenie minimálnej mzdy o 42 percent, avšak priemerná mzda rástla len o 22 percent,“ dodáva Pavol Prepiak z Asociácie priemyselných zväzov. Podľa firiem by teda mal vývoj minimálnej mzdy reflektovať stav ekonomiky.

Keďže odbory a zamestnávatelia sa nedohodli v termíne do 15. júla. Na ťahu je minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Ten má čas na predloženie svojho návrhu do konca júla. Schvaľovať ho opäť budú zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov. Ak ani do konca augusta nedôjde k dohode, o minimálnej mzde pre budúci rok na jeseň administratívne rozhodne Vláda SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *