Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Rakúsko je proti priamej odmene sprostredkovateľom

Spôsob odmeňovania maklérov pri predaji poisťovacích a investičných produktov je častou témou diskusii. V ostatnej dobe sa v EÚ ozývajú hlasy hovoriace o zákaze odmeňovania províziami. Dôvodom sú pochybnosti, že klient nedostane ten pre neho najlepší produkt, ale predajca mu odporučí službu, za ktorú získa najvyššiu odmenu.

Rakúska asociácia finančných a poistných profesionálov sa zasadzuje za zachovanie súčasného stavu. Podľa nej odmeňovanie províziami sprístupňuje finančné služby bežným klientom, ktorí by inak platiť sprostredkovateľov nechceli.

Pred rozhodnutím klienta o finančnej službe prebehnú v Rakúsku v priemere takmer tri konzultačné stretnutia. (presne 2,75) Finančný poradca strávi s nimi 5,6 až 6,3 hodiny. Ďalších 2,1 až päť hodín práce sa venuje prípadu back office personál a obsluha už existujúceho zákazníka a administrácia zaberie 1,4 až 1,8 hodiny ročne. Dokopy teda jeden zrealizovaný obchod zaberie od 9,1 až 13,1 hodiny práce.

Treba to zohľadniť pri hľadaní rovnováhy stráveného času a odmenou za obchod. Zákazníci v rámci tohto času požadujú pri pôžičkách v priemere 2,3 ponuky a a pri poistení 5,4 ponuky.

Viac ako polovica nezávislých poistných maklérov, agentov a konzultantov síce zarába v Rakúsku menej ako 2 500 eur, čo je menej ako priemerný zamestnanecký príjem. No odmena za čas strávený obchodným prípadom by sa vyšplhala na stovky eur. Túto sumu by navyše musel zaplatiť zákazník i v prípade, že by sa pre finančnú službu nerozhodol. Priemerné ročné poistné je v Rakúsku 1 000 eur. Odmena, ktorú by takto zákazník musel zaplatiť sprostredkovateľovi by tak tvorila veľkú časť v pomere k poistnému.

Podľa rakúskej asociácie finančných a poistných profesionálov je preto pre klientov výhodná jedine cesta odmeňovania províziami. Klienti o provízii nemusia ani vedieť a v prípade, že sa obchod neuzavrie, neplatia nič. Riziko že strávený čas nebude kompenzovaný, tak preberá na seba sprostredkovateľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *