Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Odolnosť bánk sa zvýšila

Investície 14.03.2012 | 21:29 0 Komentárov

Pozitívny signál pre americké, ako aj európske akciové trhy včera podvečer vyslal Ben Bernanke keď oznamoval výsledky záťažového testu komerčných bánk so zameraním na adekvátnosť ich kapitálového vybavenia v podmienkach potenciálnej recesie. Z výsledkov vyplynulo, že väčšina bánk má solídne zásoby kapitálu, dostatočné na prekonanie strednodobého nedostatku medzibankového úverovania a hospodárskeho poklesu. 

Veľkým prekvapením však bol prepad banky Citigroup, ktorá testom neprešla. Európske akciové indexy však na vyplývajúcu stabilitu zareagovali pozitívne a počas dňa obchodovali v plusových číslach. Dobrou správou bola aj úspešná aukcia talianskych dlhopisov, pri ktorej poklesol požadovaný výnos a Talianom umožnil požičať si najlacnejšie od októbra 2010. Hlavné akciové indexy uzavreli obchodný deň zmiešane, po tom ako sa FTSE 100 k záveru obchodovania prepadol do mínusu. FTSE 100 –0.18 %, CAC 40 +0.40 % a DAX +1.19 %. Paneurópsky index Euro Stoxx 600 si polepšil o +0.25 % na 270.71 bodov a to najmä vďaka sektorom financií +1.62 % a verejných služieb +1.29 %.

Obchodovanie v USA bolo ovplyvnené najmä pozitívnymi správami zo sektoru technológií, kde opäť dominoval Apple a posilňujúci dolár, ktorý obmedzil zisky akcií. Na trhoch bolo okrem toho cítiť aj mierne sklamanie z tretieho kola kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré sa opäť javí ako menej pravdepodobné, po tom ako Ben Bernanke zhodnotil stav US ekonomiky ako zlepšujúci sa. Dolár počas dňa zhodnotil voči euru o takmer pol percenta a k záveru obchodovania odsunul výmenný kurz na 1.3024 EUR/USD. Akcie spoločnosti Apple mali počas dňa turbulentný priebeh keď ich kurz najprv zhodnotil až na 595 USD, aby vzápätí poklesol o takmer 20 USD. Táto skutočnosť sa jasne prejavila aj na vývoji všetkých troch hlavných indexov. Hlavné akciové indexy aj preto zakončili obchodný deň nerozhodne: Dow Jones +0.13 %, S&P 500 –0.12 % a Nasdaq +0.03 %.

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *