Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Odvod do druhého piliera by už klesať nemal

Penzia Peter Apolen 19.08.2013 | 12:13 0 Komentárov

Vláda upustila od úvah o ďalšom obmedzení druhého penzijného piliera, píše denník PRAVDA. Objavili sa totiž špekulácie, že odvod do dôchodkových správcovských spoločností bude ďalej klesať.

Od septembra minulého roka sa odvod znížil z deviatich na štyri percentá z hrubej mzdy. Väčšina tak z 18-percentných odvodov na starobné poistenie tečie do Sociálnej poisťovne. Opozícia sa vtedy búrila, no vláda politické body nestratila. Časť obyvateľstva totiž nesúhlasí s tým, aby problém starnutia obyvateľstva bol riešený vytváraním rezervy v druhom pilieri na úkor súčasných penzií.

Po predstavení rozpočtu však vyplynulo, že odvod do druhého piliera zostane 4-percentný a vláda bude hľadať peniaze v systéme fungovania úradov a odhaľovaní daňových únikov, uzatvára denník a dodáva, že v Česku zavádzanie druhého piliera nevyšlo, keďže ľudia prejavili minimálny záujem. Podľa ekonomického poradcu premiéra Pavla Karácza zo Slovenskej akadémie vied je súčasné nastavenie penzijného systému dobré pre dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *