Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

OECD prognózuje Slovensku nárast nezamestnanosť na 10 %

Makroekonomika 07.08.2020 | 11:12 0 Komentárov

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vydala prognózu, v ktorej sa zaoberá dopadom prípadnej druhej vlny pandémie na ekonomiky sveta.

OECD predpokladá, že hrubý domáci produkt Slovenska klesne v prípade druhej vlny na jeseň za celý tento rok o viac ako 11 percent. Je to zhruba toľko, ako očakávaný priemerný pokles v eurozóne. Najviac zasiahnuté v Európe budú pravdepodobne krajiny: Francúzsko, Taliansko a Veľká Británia, s poklesom o 14 percent.

V prípade, že zostane len pri prvej vlne pandémie, HDP Slovenska klesne o 9,3 percenta. Pandémia podľa OECD dlhodobo negatívne ovplyvní dopyt a spôsobí štrukturálne ekonomické zmeny. Problémom pre Slovensko je najmä rozpad exportných trhov. Ohrozený je tak najmä automobilový priemysel.

Miera nezamestnanosti v prípade druhej vlny dosiahne tento rok takmer desať percent. OECD varuje, že o prácu môže prísť až 100 tisíc ľudí. Medzi vysoko rizikové skupiny, ktoré najviac zasiahne negatívny vývoj na trhu práce, patria neštandardní zamestnanci, predovšetkým živnostníci a sezónni pracovníci, marginalizovaná rómska komunita a mladí ľudia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial